Ereðli Resimleri bilgisayarýnýzda flash player yoktur. Flash player yüklemelisiniz..
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereğli Firma Rehberi
Ereğli Nöbetçi Eczaneler

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ereğli Deyimleri ve Ereğli Sözlüğü

AKGÖL


Eskiden Konya Kültür ve Tabiat Valıklarını Koruma Kurulu tarafından Doğal Sit, 1995 yılında ise Tabiat Koruma Alanı olarak İlan edilmiştir. Ereğli İlçe MErkezinin 30 Km. batısında, kuzeyde Karacadağ, güneyde ise Torosların Bolkar dağları ile sınırlanan sığ, bataklık, sazlık, tatlı su gölleri ve tuzcul stepten oluşan 6400 hekltarlık bir alandır. Akgöl kurumadan önce Önemli kuş türleri şunlardı: karabatak, eplikan, alaca balıkçıl, erguvani balıkçıl, çeltikçi kuşu, filamingo, bozördek, macar ördeği, kılıçgaga, turna, angıd ve kerkenoz.

Bir zamanlar Ereğli kapalı havzasının ortasında yer alan, kuzeyde Karacadağ, güneyinde ise Toroslar’ın Bolkar Dağları ile sınırlanan Ereğli Sazlıklarının 6787 hektarlık Akgöl kesimi, 1995 yılında Orman Bakanlığı, Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünce Tabiatı Koruma Alanı, 1992 yılında da Kültür Bakanlığı tarafından I. derecede Doğal SİT alanı olarak ilan edilmiştir. Akgöl ve çevresinde yer alan sazlıklar, bataklıklar, çayırlar ve geniş bozkırlarda değişik türden çok sayıda kuş türü üremekte ve barınmaktadır. Ülkemizdeki ak pelikanların en büyük kolonisi burada tespit edilmiştir.
Ereğli Akgöl

Nesli tehlike altında bulunan tepeli pelikanlarında zaman zaman burada kuluçkaya yattığı göz önünde bulundurulursa Ereğli Sazlıkları ülkemizdeki 2 pelikan türünün birlikte kuluçkaya yattığı tek alandır. Bu özellikleri ile Akgöl, Ramsar Sözleşmesi kriterlerine göre Ülkemizdeki Uluslar arası öneme sahip A tipi sulak alanlarımızdan birisidir. Gerek uluslararası sözleşmelerle, gerekse ulusal mevzuatlarla koruma altına alınan Ereğli Sazlıkları su seviyesindeki değişmeler ve kirlilikten dolayı yok olma tehdidi altında bulunmaktadır. Göl su seviyesi, gölü besleyen su kaynakları üzerinde barajların yapımıyla sürekli düşmekte, Ereğli şehir merkezi başta olmak üzere çevresindeki yerleşim merkezleri ve sanayi kuruluşlarının evsel ve endüstriyel atık sularının hiçbir arıtıma tabi tutulmadan sazlıklara ulaşmasıyla su kalitesi bozulmakta, canlı hayatı yok olmaktadır.
Akgöl Pelikanlar

Akgöl'de bir çok kuş türü konaklamıştır. 1980’li yıllara kadar Macar Ördeği, Tepeli Pelikan, Küçük Kerkenez ,Flamingo, Dikkuyruk, Alaca, Küçük Sumru, Balıkçıl gibi birçok türdeki ( yüzelli üzerinde ) kuşa ev sahipliği yapmış olan Akgöl Sazlığı'nın kuruma nedeni olarakta, 1985 yılından sonra İvriz ve Halkapınar (Zanapa) Çayı’nın üzerine tarımsal sulama amacıyla yapılmış İvriz Barajı ve diğer akarsular üzerine kurulan İbralı, Gödet, Deliçay ve Ayrancı barajları gösterilmektedir.

 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
www.eregli.web.tr facebook sayfamız
ereğli istatistikler
3 253
408846 544

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz PARDUS