ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

BEYAZ KİRAZ

Beyaz Kiraz (Starks Gold) lezzet olarak kırmızı kirazdan farklıdır ayrıca sertlki ve sululuk bakımından da diğer kirazlardan daha farklı bir meyvedir. Özellikle Anadolu Ereğli Beyaz Kirazları daha bir başkadır. Ayrıca Ereğlimiz Beyaz Kiraz'ın anavatanıdır. Konya kuraklıkla başı dertte olsa da Ereğli bereketli ve yeşildir.Bu nedenle Konya Ereğli çok sayıda kiraz ve elma bahçesine ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu Ereğli'de her yıl Beyaz Kiraz şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenliklerde ilçe köy ve kasabalarından gelen kirazlar değerlendirilir ve üreticisi ödüllendirilir. 2003 yılında ilçemize italyanlar gelmiş ve Ereğli'de iki tane beyaz kiraz işleme fabrikası kurmuşlardır her yıl Ereğlide yetişen beyaz kirazları dünya'nın birçok yerine ihraç etmektedirler.

İç Anadolu Bölgesi’nin Güneydoğu kısmında, Toros Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan Konya Ereğli, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Nüfusu ve ekonomik potansiyeli bakımından 30 civarında ilden daha büyük olan Ereğli, tarihi özellikleri ve doğal güzellikleri ile de dikkat çeken yerleşim birimlerinden bir tanesidir. Tarihi ve turistik zenginliği ile dünyaca ünlü olan Kapadokya sınırları Ereğli’den başlamaktadır. Milattan Önce Hititler döneminden daha önce kurulan Ereğli, tarihteki önemli
yerleşim birimlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Bitkisel ve hayvansal üretim açısından önemli bir potansiyele sahip ilçemizde Meyvecilik tarımı içerisinde Beyaz Kiraz (Starks Gold)' ın önemi büyüktür.

Kiraz üretimi dünyada geniş bir alana yayılmış olmasına rağmen en çok kiraz üretimi yapılan A.B.D, Türkiye, İtalya , Fransa gibi ülkeler ilk sırada yer almaktadır. Ülkemiz önemli bir kiraz üretim bölgesidir. Ve ülkemizde üretilen Beyaz Kiraz   ekonomik anlamda sadece Ereğli Bölgesinde üretilmektedir.

Ülkemiz kiraz üretimi yönünden  iklim faktörlerine göre değişmekle beraber ABD den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ancak ihracatımız maalesef yeterli düzeyde değildir .Bununda en önemli nedeni ihracata uygun ve kalitede kiraz üretimi olmamasından kaynaklanmaktadır.

Ülkemizin hemen hemen her yöresinde kiraz üretimi yapılmasına rağmen Ana geçim kaynağı olduğu İllerimiz Konya, Manisa, Bursa, İzmir,Amasya,Afyon, Isparta, Amasya gibi illerimiz olarak sıralayabiliriz.

Konya da ise en çok kiraz üretimi yapılan yerleşim yerleri Ereğli İlçelesidir. İlçemizde daha çok Beyaz Kiraz (Starks gold) yaygın olup ülkemizde en fazla beyaz kiraz üretimi yapılan yer Ereğli dir. Ereğli nin yıllık Beyaz kiraz üretim miktarı İklim faktörleri göz önüne alındığında yaklaşık 10.000 ton civarındadır. Bununda 6.000-7000 tonu İtalya başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine sapı ve çekirdeği ayıklandıktan sonra salamura olarak ihraç edilmekte ve yıllara göre değişmekle birlikte 3-4 milyon dolar İlçe ve Ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır.

 Bu Bağlamda Beyaz Kiraz özellikle ilçemizin Güneyinde yer alan Torosların eteğine kurulu olan köylerimizin başlıca geçim kaynağı olup, adeta can damarıdır.

İşlendikten sonra İhraç edilen beyaz kirazlar kek, pasta ve meyve suyu sanayinde kullanılmaktadır. Yöremizde ise beyaz kirazın reçeli yapılmakta ve sevilerek tüketilmektedir İlçemizde ihracata yönelik beyaz kiraz alımı yapan ve Ereğli organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren İtalyan şirketlere ait iki adet fabrika bulunmaktadır. İtalya nın yıllık Beyaz Kiraz talebi her geçen gün artmaktadır bu rakam yaklaşık 70-80 bin tona kadar çıkmaktadır ve bu talebi kırmızı kiraz da olduğu gibi beyaz kirazda da maalesef karşılayamamaktayız.

İlçemizde yetiştirilen beyaz kiraz Türkiye de yetiştirilen en iyi kalite de olup Lezzeti, sertliği ve aroması bir numaradır. Bununda en büyük nedeni Ereğli rakımının yüksek oluşu, nemin düşük oluşu ve kiraz üretimde kullanılan suların kaynak ivrizin sert kaynak suyu olmasıdır. İlçemizde her yıl Belediye tarafından Temmuz ayının ilk haftası içerisinde Beyaz Kiraz festivali düzenlenmekte ve çok büyük katılım olmaktadır. Şunu belirtmeden geçmeyelim Ereğli belediyesi 2012 senesi haziran ayından itibaren beyaz kiraz üretip Ereğli halkına dağıtmaya başladı. İsteyen bu güzel reçeli tadabilir.

Aşağıdaki videoda Ereğli Beyaz Kirazı ile nasıl reçel yapıldığını gösteren görüntüler vardır. Sizin için derledik Afiyet olsun.

Beyaz Kiraz Reçeli nasıl yapılır ?


 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
5 74
435916 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz