ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EREĞLİ'NİN COĞRAFİ YAPISI

Ereğli, İç Anadolu yaylasının Konya ovası ile güneye doğru uzanan ve Toroslarda nihayet bulan, denizden l054 m. yükseklikteki düzlüğe kurulmuş olup, İlçe 37-38 Kuzey enlemi ile 35.5-34.5 doğu bağlamı arasında 2,260 Km2.lik yüzölçüme sahiptir. Doğusunda Ulukışla, Kuzeydoğusunda Bor, Kuzeyinde Aksaray, Kuzeybatısında Karapınar, Batısında Ayrancı ve Güneyinde Halkapınar ve Toros dağları ile İçel(Mersin) bulunmaktadır. Toros Dağları'nın İç Anadoluya bakan eteklerindeki düzlükte kurulan ilçemizin çevresi, dağlar arasına sokulan vadilerin zeminindeki kavak ağaçları ve meyve bahçeleriyle kaplıdır. Ereğli Kuzeyi düzlük bir görünüm sağlarken, güney yöresi oldukça engebeli bir yapıya sahiptir.

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ

 DAĞLAR

Toroslar, Himalaya - Alp grubundan olup, birinci ve üçüncü jeolojik zamanlarda oluşmuştur. Yapısal yönden Kıvrımlı Sıra Dağlar karakterindedir. Ereğli'yi Akdeniz'den ayırdığı için iklim üzerinde çok büyük bir etmendir. Kuzey yamaçlarından kaynayan sular Ereğli'nin hayat kaynağıdır. Setlik derecesi ve içindeki erimiş madenler yönünden çok yüksek bir karakter taşıyan "Aksu" şişelenerek Türkiye'nin pek çok yerine satılmaktadır. Toros dağları İlçe merkezinin 20 Km. Güneyinde başlamakta olup; ilçenin kuzeyinde 3254 metreye ulaşan ve sönmüş bir volkan olan Hasan dağı yer almakta Kuzey batısında ise Karacadağ bulunmaktadır. Köylerin bir çoğu Konya ovasının devamı olan düzlükte bir bölümü ise Toros dağlarının kuzey eteklerinde kurulmuştur.
KARACADAĞ

Karacadağ'da Birinci ve Üçüncü Jeolojik zamanlarda oluşmuştur. Yapısal yönden volkanik karakterdedir. 1960 m. yükseklikteki bu eski yanardağ doğu-batı yönünde 20 Km uzunlukta ve Kuzey-Güney yönünde de 6 Km enindedir.

 AKARSULAR
 Ereğli'nin en önemli akarsuyu Toros Dağlarının bir parçası olan Bolkar Dağlarından çıkan ve çıktığı köyün adını alan İvriz Çayıdır. Bu çay doğusundaki Delimahmutlu köyünden gelen Delimahmutlu çayı ile birleşerek 83 milyon metreküp su kapasiteli İvriz barajına dökülür.  
BİTKİ ÖRTÜSÜ
Toros Dağları'nın kuzey eteklerinden çıkan Delimahmutlu ve İvriz çayları ile yeraltı sularının bolluğu ilçemizin yeşil Ereğli adıyla anılmasını sağlamaktadır. Akarsu kıyılarında söğüt, kavak ve çeşitli tabii yeşillikler vardır. Ayrıca, ilçemizde meyvecilik hayli gelişmiş durumdadır. Özellikle Beyaz Kiraz, napolyon kiraz, vişne, elma olmak üzere çeşitli meyve ağaçları yetiştirilmektedir. Orman İşletme Şefliği'nce ağaçlandırma faaliyetleri artarak devam etmektedir. Bu çalışmalar sonucu 49484.5 Ha alan, karaçam, ardıç ve meşe ile ağaçlandırılmıştır. Dağlık bölgelerde az çok çalılık orman örtüleri görülmektedir.  Ereğli kırsal bir alandadır. Kuzeyi her ne kadar toroslara dayansa da orman ağacına rastlanmamakla birlikte kısmi olarak yeni ağaçlandırma sahaları dikkati çekmektedir. İlçenin % 49 tarım arazisi, % 12 çayır mera, % 38 tarım dışı arazi, % 1 orman ve fundalıktan oluşmaktadır.              
İKLİM

 Ereğli İç Anadolu Bölgesine hakim bir kara iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert geçmektedir.

 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 74
435916 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz