ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

TANZİMATTAN SONRAKİ İLKÖĞRETİM

Bütün Osmanlı topraklarında olduğu gibi, Ereğli'de ilköğretim Sübyan Mekteplerinde yapılmaktaydı.

Erkek çocukların gittiği mektebe Mekteb-i Zukur

kız çocuklarının gittiği mektebe: Mekteb_i ünas adı verilirdi.

Genel bir benzetişle sübyan mektepleri, günümüzdeki anaokulları, İbtidaiyeleri de, günümüzdeki İlkokullar gibidir denilebilir. Bu okullarda, öğleden önce ders görülmekte ve öğleden sonra da ders çalışmakta ve uygulamalar yapılmaktadır.

1860 doğumlu ve medrese tahsili görmüş sözüne güvenilir bir hemşehrimizden öğrenilenlere göre Anadolu Ereğli'de aşağıda belirtilen semtlerde İbtidaiyeler varmış:

Şeyh Şahabeddin Camii yanında
Bağdatlı Camii'nin batı güneyinde,
Pirömer Camii'nin kuzeyinde,
Tekke Camii'nin doğusunda,
Ağalar Mescidi'nin kuzey batısında,
Adliyenin doğusundaki köşkbahçe içinde,
Hamidiye mescidi yakınında,
Şehit Kamil ilkokulunun 200 m. kadar güney batısında,
Emetullah Hatun ve Mustafa Bey türbesininn yanında,

YAYGIN EĞİTİM

Yaygın Eğitimin kökleri Orta Asya Türklerine kadar uzanmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı Devletlerindeki en başarılı örnekleri:

Ahi Ocakları, Loncalar, Terbiye Ocakları

Cumhuriyet devrinde hizmet veren ilk başarılı yaygın eğitim kuruluşlarına örnek olarak da:

Millet MEktepleri, Halkevleri, Halkocakları, Türk Ocakları gösterilebilir.

Millet mekteplerinin Ereğli'de ilk açılışı 1932-33 yıllarına rastlar. Bu eğitim biriminde okuma-yakma öğrenmiş pek çok hemşerimiz vardı. Öğrencilerinin: yaşlı iş sahibi , eski yazıyı da bilmeyen kişilerden oluşması büyük bir dezavantajdı. Erkekleri eğitebilecek öğretmen bulunabilmişse de, kadınların okuma-yazmasını tekbir hanımefendi yüklenmiştir.

EREĞLİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğü, 1980 yılına kadar Sümer İlkokulu bünyesinde, 1980-1985 yılları arasında eski Hükümet Konağı'nda İlköğretim Müdürlüğü olarak hizmet vermiştir. 1983 tarihinde yalnız ortaöğretimi kapsayacak şekilde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü oluşturuldu 1983-1985 yılları arasında tedviren görevlendirilen en kıdemli Lise Müdürü İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı. 1985 yılında İlköğretim ve Ortaöğretim kurumlarını bünyesinde toplayacak şekilde teşkilatlandırıldı. 1991 yılı aralık ayına kadar eski Hükümet Konağı'nda, bu tarihten sonra da yeni Hükümet Konağı 4. katında 1 Müdür, 3 şube müdürü 23 personel ile hizmet vermektedir. Müdürlüğümüz 84 İlköğretim, 18 Ortaöğretim, 1 Öğretmenei, 4 dersane, 4 motorlu taşıtlar sürücü kursu, 2 bilgisaya eğitim merkezi, 9 ortaöğretim öğrenci yurdu olmak üzere 121 kamu kurumu 30.652 öğrenci ve 1359 öğretmen 149 hizmetli ve memuru hizmet sunmaktadır.


CUMHURİYET DÖNEMİNDE AÇILAN EĞİTİM-ÖĞRETİM KURUMLARIMIZ

İsmet Paşa (Dumlupınar) İlkokulu

Okulumuz 1909 yılında zamanının Kaymakamı Faik Bey tarfından açılmış, adı Zeda-i Meşrutiyet'tir. 1915 yılında Şukufe-i İttihat, 1924 yılında İsmet Paşa, 1937 yılında da Dumlupınar adını almıştır. 1962 yılında yeni binasına kavuşan okulumuz 5180 m2 arsaya sahiptir.

İvriz Köy Enstitüsü

Kuruculuğunu Recep Gürer'in yaptığı okulumuz 1942 yılında faaliyete geçmiştir. 1942-1954 yılları arasında Köy Enstitüsü olarak 792 mezun vermiştir. 1974-1975 yılına kadar öğretmen okulu, 1989'a kadar öğretmen lisesi, bu tarihten itibaren de Anadolu Öğretmen Lisesi stasüsüne dönüştürülmüştür. Okulun öğretim süresi 1 yılı hazırlık olmak üzere 4 yıldır. Yabancı dli İngilizce olup öğrenciler sınavla alınmaktadır. Okulumuz pansiyonlu olup şartları uygun olan erkek öğrenciler parasız yatılı olarak kalmaktadır. Kız öğrenciler ise gündüzlü olrak eğitim-öğretime devam etmektedirler.

Ereğli Lisesi

Halkın para ve emek gücü ile yapılan okulumuz 1947-1948 öğretim yılında ortaokul olarak eğitim ve öğretime açılmıştır. 1957-1958 yılında ilk kez özel lise olarak öğretime devam etmiş, bir yıl sonra da devlet lisesine dönüştütülmüştür.

Öğretmenevi

Öğretmenlerin, bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personelinin birbirleriyle kaynaşmasını ve dayanışma içerisinde olmalarını sosyal ve moral ihtiyaçlarının karşılanmasını, hizmet içinde ortaya çıkacak eğitim ihtiyaçlarının giderilmesini, mesleki ve kültürel gelişmelerini , aileleri ve çevreleri ile sürekli ve olumlu ilişkilerinisağlamak amacıyla 21 Aralık 1984 tarihinde Esnaf Sitesi B. Blok 3. Katta açılmıştır. Bugüne kadar hizmetlerini aynı yerde yürüten öğretmenevimiz İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın öncülüğünde tahsis edilen eski Hükümet Konağı Binasının onarım ve tadilatını yaptırarak 1999 yılı içerisinde bu binaya taşınmıştır. Daha sonra yunus emre parkının karşısındaki binasına taşınarak orada hizmet veren binamız şimdi ise Kız Meslek Lisesi'nin yanındaki yeni ve modern binasına taşınmıştır.

Selçuk Üniversitesi Ereğli Meslek Yüksek Okulu

Ereğli MEslek Yüksek Okulu 1987 yılında Selçuk Üniversitesi'ne bağlı olarak açıldı. 1987 yılında Makina, İnşaat ve Tekstil programları ile öğretime başladı. Bu programlara 1995 yılında Bilgisayar Programcılığı ve Elektrik programları ilave edildi.

Halk Eğitim Müdürlüğü

Ereğli Halk Eğitim Müdürlüğü 1973 yılında eski Hükümet Konağı'nda hizmete açılmıştır. 1998 yılına kadar değişik yerlerde ve kiralık binalarda hizmet vermiştir. Bu tarihte, eski parlementerlerimizden Sebahattin Sayın tarafından inşa halinde bağışlanan ve tamamlanması için 13 Milyar lira harcanan Boyacıali Mahallesindeki 1640 m2 alana sahip modern binasına kavuşmuştur.

 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 73
435915 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz