ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EKONOMİ

Ekonomi birey ve toplum üzerinde en büyük etkiyi gösteren önemli öğelerden birisidir. Amacı, bir toplumun yaşam düzeyini yükseltebilmek için, potansiyel kaynaklarını faaliyete geçirmek ve yeni kaynaklar yaratmaktır. Ereğli ekonomisini karakterize edebilmek için de, ilçenin potansiyel kaynakları ve özelliklerinin kısa bir tahlili ile yorumu yapılacaktır.

ÜRETİM ve ÖĞELERİ

DOĞAL KAYNAKLAR

Ereğli'nin en verimli doğal kaynakları tarım ve hayvancılıkta noktalanmaktadır. Nedeni; verimli topraklar, zengin meralar, faydalanılabilen akar sular ve zengin yeraltı su rezervleridi. 226.000 hektardan oluşan arazinin %61'inin tarım ve hayvancılık için elverişli olduğu düşünüldüğünde bu gerçek ortaya çıkar.

İklimi de, çeşitli türdeki bitki ve hayvanların yetiştirilmesine uygundur. Coğrafi konumu da, ulaşım yönünden büyük avantajlar sağlamaktadır. Yılın her gününde, günün her saatinde bütün yollar trafiğe açıktır.

Çok değil 60 yıl kadar gerilere, 1930 başlarına dönelim; Ereğli küçük ve doğal bir kasaba görünümünde, halk sade bir yaşantı sürdürmekte elektrik yok (kendi ihtiyacını karşılamak için elektrik üreten üç un fabrikası hariç) enerji kaynakları: odun, odun kömürü, tezek, saman ve bazı bitki gövdeleri. Modern yakıt olarak kullanılan tek ürün Gazyağı, Lüks bir tüketim olduğundan da en az miktarda kullanılmasına dikkat edilmekte.

Nerelerde mi?

Evleri aydınlatmak için kullanılan 1.2. ve 3. numaralı lambalarda. Çifte fitilli lambalar ve lüks lambaları gerçekten lüks gaz ocağı ise süper lüks bir araç. Tarım ve ulaşımda ise hayvan gücünden faydalanılmakta. Benzin de belirli bir kaç araçta kullanılabilmektedir. Tarım ve Ulaşımda isehayvan gücünden faydalanılmakta. Benzin de belirli bir kaç araçta kullanılabilmektedir.

EREĞLİ'DE ELEKTRİK

Ereğli, elektriğe kavuşma bakımından yurdumuzdaki en şanslı ilçelerden biridir. 1934 yılında temeli atılan Sümerbank Fabrikasına enerji sağlayabilmek için, İvriz Elektrik Santrali ve Fabrikasıyapılmış böylece de kent, çevresinden çok çok daha önce elektriğe kavuşmuştu.

Şehir hattına ceryan verildiği ilk geceyi hatırlıyorum da bütün halk yollara düşmüştü.. Arabalarda gezenler, türküler, şarkılar gazeller bazıları da nur yağdı şehre nur diyorlardı.

EREĞLİ'DEKİ MEYVE TÜR ve ÇEŞİTLERİ

XX. yüzyıl başlarında bağ ve bahçelerin pek çoğunda amaç ailenin ihtiyacını karşılamaktı. Bu nedenle de değişik türdeki meyvelerin çeşitli ırkları vardı. Bugünse, bağ bahçe ekonomik bir işletme olmuş ve bu görüşe göre de organize edilmiştir.


 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 73
435915 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz