ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EREĞLİ FOLKLÖRÜ

Ereğli Folklörü'nün kökleri; onbirbin yıllık bir zaman sürecine kadar uzanmaktadır. Asya, Avrupa ve Afrika gibi 3 kıt'alık bir yayılım alanına; Şamanizmden İslâma kadar yükselen dini görüşlere değişik etnik gruplara ve kırk kadar da imparatorluk, devlet ve egemenliğin yasalarına dayananmozaik bir genel kültürden beslenmektedir.

Ne var ki, Ereğli yöresine 1000 yıldan beri kesiksiz egemen olan Türk - İslâm kültürü kendisinden öncekileri güçlü potasında eriterek yeniden şekillendirmiş ve böylece de, özgün bir Ereğli Folklorü yaratmıştır.

Nevar ki , bu yörede sergilenmekte olan bütün folklör çeşitlerinin de, sadece Ereğli'ye ait olduğu söylenemez.

Ereğlideki Folklör 3 grupta toplanabilir:

1. Ereğli Halkının öz benliğinden kaynaklanmış, yaam özellikleriyle şekillenmiş ve de, doğasıyla bağdaşmış olan otantik Ereğli Folklörü,

2. Başka yörelerden alınmış fakat zamanla değiştirilerek yeni bir ruh ve şekil verilmiş olan yabancı kökenli Ereğli Folklörü.

3. Başka yörelerden alınmış ve aynen korunmuş yabancı Folklör

Ereğli Folklör Türlerinin araştırılarak tpolanması, sınıflandırılması ve bunlardan Ereğli'ye ait olanlarının da otantik haliyle sunulması, büyük bir maddi bir güçle desteklenen ihtisas komisyonlarının ancak başarabileceği bir iştir.

Bizim burada tanıtmak istediklerimiz ise, yaşayarak gördüğümüz ve araştırarak bulduğumuz Folklör çeşitlerinden bazıları olacaktır.

TOPLUMU DÜZENLEYEN KURALLAR

Folklörde hukuk gibidir, doğmadan önce başlar ve ölümden sonra bir süre devam eder. Bu nedenle de çok geniş bir etki alanı vardır.

MÜZİK

Anadolu Ereğli müziğine bir örnekle başlamak bu yolla da hem folklör hem de müzik konusu hakkında bazı açıklamalar getirmek istiyorum. Ereğli'de bir gelenk vardır: nişan, düğün vb. gibi çalgılı toplantılar dağıtılmak istendiğinde veya gelin çıkarken Cezayir çaldırılır. Kültürüne ve ciddiyetine inandığım bir büyüğümden dinlemiştim: Fransızlar Cezayir'e bu müzikle girmiş ve Osmanlılar da onları bu müzikle çıkarmışlar. Ne var ki, yabancı kökenli olsa, cezayiz bizim olmuş ve bizden birşeyler yansıtmakta.

 

 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 73
435915 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz