ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

BEKDİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA DERNEĞİ SUSKUNLUĞUNU BOZDU!
    

Ereğli’de bulunan bazı yerel gazetelerde çıkan bu haberlere karşı Oğuz Dulkadiroğulları Bekdik Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Ali Sayar tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Sayar yaptığı yazılı açıklamada yer verdi: “ 06 ve 07 Aralık 2011 tarihinde Ereğli’ de yayınlanan bazı yerel gazeteler ile sanal basında ‘’ Belediyenin Diktiği Ağaçlar Katlediliyor, Yeşil Doku Katlediliyor’’ başlıklı haberler yer almıştır.  

 

Bu haberlerde yersiz, yakışıksız, haksız, haddini aşan ifadeler kullanılmış ve Bekdik ovası köylerinden Çiller, Kamışlıkuyu, Aşağı Göndelen ve Yukarı Göndelen köyleri halkı için ‘’hunhar, vahşi, ağaç yakan, yeşil dokuyu katleden’’ benzeri ifadeler kullanılmıştır.

‘’Yapılan çalışmaları baltalama amacından, yapılan çalışmaları yok etme çabası’’ ndan bahsedilmiş, olayın kasten yapıldığı ima edilmiştir.

 

Suçlanan dört köyümüzün muhtarları ile yaptığımız görüşmelerde ağaçların zaten dikildiği zaman kuru oldukları, 100 ağaçtan ancak birkaç tanesinin tuttuğu, çok az sulandığı, bakımlarının yapılmadığı, koruyucu çit yapılmadığı, ağaçlar ekildiğinde ve sonrasında muhtarlarla ağaçlar konusunda görüşme yapılmadığı ve herhangi bir talepte bulunulmadığı, anız yangını sırasında bir köyde sadece birkaç kurumuş fidanın yandığı bilgisini aldık. 

 

Bizler ağaç düşmanı değiliz, elbette münferit olaylar var ise biz de kınarız. Ancak varsa, birkaç kişinin hatasını 4 köy halkına kimse yükleyemez. Özellikle kasıt aramak, kasıt arayanın bu köylere karşı iyi niyetinin sorgulanmasını gerektirmez mi ?  

 

 Şimdi sormak istiyoruz:

 

1.        Karaman’ ın bir köyüne, aynı ağaçlarından dikilmiş midir? Dikilmişse bunlar da kurumuş mudur? Onlar da ekildiklerinde kuru oldukları için mi tutmamıştır? Ereğli’ nin ağaçları neden Karaman’ ın bir köyüne dikilmiştir?  Bu ağaçların finansmanı nereden sağlanmıştır?    

 

2.        Önceki Belediye Başkanı Ahmet ÖZDOĞAN döneminde TOKİ bölgesine dikilen ve bugün yetişmiş olan çam ağaçları, ağaç sökme makinası ile sökülüp Karaman’ ın bu köyüne dikilmiş midir? Ereğli’ deki yetişmiş çam ağaçlarını söküp Karaman’ ın bir köyüne dikmek yeşil Ereğli projesi kapsamında mıdır? 

 

3.        Yine Karaman’ ın Ağızboğaz köyüne Ereğli’ nin ağaçları dikilmiş midir? O köylüler ağaçları sökmüş müdür? 

 

4.        Türkmen-Zengen hattına dikilen ağaçlar kaç kez sulanmıştır? Gübrelenmiş midir? Etraflarına koruma çitleri yapılmış mıdır? Fidanların ekilmeden önce kurumuş oldukları fark edilmemiş midir, alınırken kontrol edilmiş midir, alındıktan sonra mı kurumuştur? Alındıktan sonra kuruduysa dikim için neden beklenip fidanlar kurutulmuştur?  Kurumuş fidanlar nereden temin edilmiştir?  

 

5.        Yoksa kurumuş ağaçlar, suçlamalara zemin oluşturmak için ova köylerine bilerek mi dikilmiştir? 

 

Sonuç olarak: Gazetelere bu başlıkları attıranları, Bekdik Türkmen toplumunu yeşil ve ağaç düşmanı gösteren yazıları yazdıranları şiddetle kınıyoruz. Bu kişileri, adı geçen köylerimiz halkından özür dilemeye çağırıyoruz” denildi..

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.12.2011

Bu haber 1600 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 96
435938 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz