ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMALARINA ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
    

2011 yılı gıda kontrol planı kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili olarak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi: “ 2011 yılı Kasım ayında Bakanlığımız tarafından belirlenen 2011 yılı gıda kontrol planı kapsamında ve Alo Gıda 174 şikayet hattına gelen şikayetlere istinaden toplamda 89 denetim yapılmış ve bu denetimler esnasında Sucuk, Şekerleme, Peynir Çeşitleri, Uht Süt, Üzüm Pekmezi, Fındık Ezmesi, Antep Fıstığı, Kuru İncir, Susam, Yoğurt ve Sebze - Meyve ürünlerinden 13 adet numune alınmış ve Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş Konya Gıda Kontrol Laboratuarına analizleri yaptırılmak üzere gönderilmiştir.

 

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu” ile verilen yetkiler çerçevesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Gıda Kontrol Birimince İlçemizde gıda sektöründe faaliyet gösteren Gıda Üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerine yönelik denetimler düzenli bir şekilde geçtiğimiz ay içerisinde de gerçekleştirilmiştir. Bu denetimlerde Sucuk, Şekerleme, Peynir Çeşitleri, Uht Süt, Üzüm Pekmezi, Fındık Ezmesi, Antep Fıstığı, Kuru İncir, Susam, Yoğurt ve Sebze - Meyve ürünlerinden 13 adet numune alınmış ve Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş Konya Gıda Kontrol Laboratuarına 

 

- Sucukta kanatlı hayvan eti ve tek tırnaklı hayvan eti aranması,

- Peynir çeşitleri ve Uht Sütte sağlığa zararlı yabancı madde,

- Tüm ürünlerde Taklit ve hileye yönelik sorbat ve nişasta aranması,

- Şekerlemede boya miktarı,

- Antep Fıstığı, Fındık Ezmesi, Kuru İncir, Susam gibi ürünlerde kanserojen madde olarak bilinen aflatoksin aranması,

- Yoğurtta hileye yönelik Karboksi Metil Selüloz aranması,

- Meyve ve Sebzelerde zirai ilaç kalıntısı ve Üzüm Pekmezinde taklit ve hileye yönelik asitlik, toplam kül tayini vb. analizleri yaptırılmak üzere gönderilmiştir.

 

Analiz sonucu Müdürlüğümüze ulaşan numunelerden Üzüm Pekmezi numunesi Türk Gıda kodeksine uygun bulunmamıştır. Yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucunda, ayrıca Bakanlığımız denetçileri tarafından il dışında yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucunda ilçemizde üretim yapan işletmelerden 5996 sayılı kanuna aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen 5 adet işletme hakkında toplamda 35.541 TL idari para cezası kararı verilmiştir.

 

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 01/01/2011 tarihinden itibaren internet üzerinden yürürlüğe koyulan Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine       ( ggbs ) Satış ve Toplu Tüketim Yerlerinin kayıtlarına devam edilmekte olup ilçemizde faaliyet gösteren Gıda Satış ve Toplu Tüketim Yerlerinin İlçe Müdürlüğümüze başvurarak işyeri kayıtlarını yaptırmaları gerekmekte olup kayıt yaptırmayan işletmeler hakkında 5996 kanunun 41. maddesinin c bendine göre 1.077 tl idari para cezası uygulanacaktır. İlçemizde bulunan Gıda Satış ve Toplu Tüketim Yeri (bakkal-market-gıda toptancısı-kahvehane-çay ocağı – kuruyemişçi - lokanta-etliekmekçi-dönerci-düğün salonu-restaurant-kebapçı vb.) İşleten esnaflarımızın mağdur olmamaları açısından biran evvel işyeri kaydını yaptırmaları gerekmektedir”

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.12.2011

Bu haber 1529 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
3 9
436538 320

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz