ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EREĞLİ’DE ÖZEL GÜVENLİK KÜLTÜRÜ
    

Ereğli’de Özel Güvenlik Kurslarının açılması ile birlikte özellikle genç yaş gurubundaki insanlar, iş bulabilmek için özel güvenlik kurslarına gidiyor. Ereğli’de ise yaklaşık 2 bin kişinin güvenlik sertifikasına sahip olduğu ve iş bulamadığı belirtildi.

Ereğli’de Özel Güvenlik Hizmeti alanında faaliyet gösteren Göktuğ Güvenlik, ilçede okullarda, sanayi sitesinde ve özel işyerleri başta olmak üzere 25 adet güvenlik personelini istihdam ediyor.

 

İlçede Özel Güvenlik Kültürünü oturtmaya çalıştıklarını kaydeden Güvenlik Şube Sorumlusu Bünyamin Yılmaz, Özel güvenlik personelinin yetkilerinin, bekçi ve danışma gibi istihdam edilen statülerden farklı olduğunu kaydetti.

 

Özel Güvenliğin özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında bir ihtiyaç haline geldiğini kaydeden Yılmaz; “Ereğli’de her yere, işyerlerine, okullara ve kamu alanlarına polis ekiplerinin yetişmesi mümkün değildir. Bu noktada devreye Özel Güvenlik personeli devreye girmelidir. Ereğli’de birçok yerde eski yerleşik kültür olan bekçilik ya da danışma gibi statüler mevcut. Bu istihdam edilen kişilere göre, Güvenlik personeli daha yetkilidir. Özel Güvenlik personeli, Kimlik sorma, el koyma ve arama yetkisine sahipken, diğer statülerde böyle bir yetki yoktur. Ayrıca Özel Güvenlik personeli, alanında uzman kadrolardan eğitim görmüş ve yeterlilik tespiti sonucunda sertifikasını almıştır. Yani Özel Güvenlik Personeli güvenlik alanında daha deneyimlidir” dedi.

 

xEreğli’de özel güvenlik alanında yanlış ve kanuna uygun olmayan davranışların olduğunun da altını çizen Yılmaz; “Ereğli’de birçok işyerinde özel güvenlik personeli gereksizlik gibi görülüyor ve özel güvenlik personeli istihdam etmek istemeyen kuruluşlar da mevcut personeli güvenlik elemanı olarak kullanmak gibi bir yanlışa düşüyorlar. Bu durum kesinlikle yasal olmayan bir durumdur” dedi.

 

-“Ereğli’de 2 Bin’in Üzerinde Güvenlik Sertifikalı Kişi Var”-

 

Bünyamin Yılmaz, Ereğli’de güvenlik sertifikasına sahip 2 bin’in üzerinde kişi olduğunu da belirttiği açıklamasında; “Ereğli’de Özel Güvenlik Kültürünün yerleşmesi ile birlikte güvenlik personelleri arasındaki işsizlik de asgariye inecek. Bir yandan güvenlik hizmeti verilirken bir yandan da Ereğli’de işsizlik azalacak” dedi.

 

-“Özel Güvenlik Alanında Başarı Etiketi Gerekiyor”-

 

Özel Güvenlik işinde deneyim kadar başarının da etkili olduğunu kaydeden Bünyamin Yılmaz, “Biz Ereğli genelinde ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında, yeni sanayi sitesi ve bazı özel işyerlerinin yanı sıra voleybol maçında da güvenlik hizmeti veriyoruz. Ereğli’de bu kadar tercih edilmemizin nedeni de başarılı olmamızdır” dedi.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.12.2011

Bu haber 1541 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
3 30
435975 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz