ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE UYARI
    

Yapılan Yazılı açıklamada şunlara yer verildi: “Son yıllarda Ereğli tarım sektörünün en önemli halkası olan hayvancılık hızla artan büyükbaş ve küçükbaş hayvan popülasyonu ve sirkülasyonu ile yatırımcılar için önemini artırıyor. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların sorunsuz ve güvenli üretim yapabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, yönetmeliklerde yapılan değişiklikler için uyarılarda bulundu.

 

Hayvan sahiplerinin sorumluluk ve yükümlülüklerinin altını çizen Özgüven, “İlçe Müdürlüğü olarak bizler vatandaşları bilgilendirme noktasında üzerimize düşeni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu bilgiler ve yönetmelik de meydana gelen değişikliklere bağlı olarak  hayvan sahibi, işletme veya işletmelerini tescil ettirmek, işletme plakasını takmak ve tescil edilen işletme veya işletmelerindeki hayvanların tanımlanmalarını sağlamak, doğum, ölüm, kesim, zorunlu kesimleri ile işletmelerine ve işletmelerinden olacak tüm hayvan hareketleri ile ilgili kayıtları tutmak ve bunları ilgili İl/İlçe Müdürlüğüne 7 gün içerisinde bildirmek, her bir sığır cinsi hayvanın işletmesine gelişinde ve işletmesinden ayrılışında hayvanın pasaportunun yanında bulunması ve pasaportların hayvanlara eşlik etmesini sağlamak, işletmelerinin kontrolünde yetkililerce talep edilmesi halinde son üç yıl içerisinde sorumlu olduğu hayvanlara ilişkin orijin, tanımlama, varış yeri, yetiştirdiği, naklettiği, pazarladığı veya kesimi yapılan hayvanlara ilişkin bilgileri sunmak, tutulan işletme kayıtlarını vermek ve incelenmesinde denetim görevlisine yardımcı olmak, işletme veya işletmelerindeki hayvanların tanımlanması ve tescili ile ilgili masrafları karşılamak, düşen kulak küpelerini İl/İlçe Müdürlüğüne bildirmekle yükümlüdür.” dedi ve Kulak küpelerinin, Genel Müdürlük veya ilgili İl/İlçe Müdürlüğünün izni olmaksızın hiçbir surette sökülemeyeceği ve değiştirilemeyeceğini belirtti.

 

Değişen yönetmelikle birlikte artık hayvan sevklerinde Menşei Şahadetnamesinin istenmeyeceğini söyleyen İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “ Menşei Şahadetnamesinin yerine sığırlarda pasaportun ilgili muhtar veya belediye tarafından, yine koyunlarda ise hayvan nakil belgesinin ilgili muhtar veya belediye tarafından onaylanması gerekiyor. Yönetmeliğe göre bu husus değişikliğe uğrasa da eskisi gibi yine Veteriner Hayvan Sağlık Raporu mecburidir” diyerek, kaçak hayvan sevklerinde Sığır için hayvan başına 323 TL. Küçükbaş için ise hayvan başına 53 TL. idari para cezası uygulandığını sözlerine ekledi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Sığır cinsi hayvanların işletme değiştirmelerinde bildirim süresi içinde çıkış veya varış bildirimi yapılmadığının tespit edilmesi durumunda işletme sahiplerine Kanuna göre 538 TL idari para cezası uygulanacaktır ve 30 Mayıs 2012 tarihine kadar her yaştaki sığır cinsi hayvana küpe takılması serbest bırakılmıştır” denildi..

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

21.12.2011

Bu haber 1591 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 16
436545 320

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz