ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EREĞLİ’DE YENİ BİR SEKTÖR BAĞCILIK
    

Uzun yıllarca Hititlilere ev sahipliği yapmış olan Ereğli, tarihin ilk yazılı kaya anıtında da ölümsüzleşen üzümleriyle yeniden ön plana çıkma hazırlığı içerisinde. Ereğli’de bağcılık sektörünün geliştirilmesi noktasında girişimlerde bulunan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü dün bağcılık sektörü ile uğraşmak isteyen çiftçilere bu sektörle ilgili olarak seminer verdi. Söz konusu seminer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Ziraat Mühendisleri Necati Abat ve İsmail Ay tarafından verildi.           

 

Ereğli’de Bağcılık sektörünün geliştirilmesi hususunda çalışmalar yürüten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Özgüven ise konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirme de, Ereğli’nin aslında bağcılık sektörüne pek de uzak olmadığını ve bu sektörün Hititliler döneminden buyana Ereğli’de var olduğunu söyleyerek, Ereğli’de bu sektörün daha çok ivme kazanması için çalışmalar yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Ereğli’de bağcılık sektörünün geliştirilmesi hususunda Ereğli Kaymakamlığı ve İlçe Özel İdaresinin çiftçilere destek paketlerinin olduğunu belirten Özgüven, bu kapsamda çiftçilerin damlama ve telleri karşılamaları ile birlikte İlçe Özel İdare tarafından asma fidelerinin temin edileceğini kaydetti.

 

Özgüven son olarak Tarım, Hayvancılık,Süt ve süt mamulleri,Beyaz Kiraz gibi ürünleri ile anılan Ereğli’nin bağcılık sektörüyle de anılmasının Ereğli’ye daha güzel ivme kazandıracağını belirterek sözlerini sonlandırdı..

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

30.12.2011

Bu haber 1448 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 65
438024 269

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz