ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

DR ÖZGEN: HAMİLE BAYANLAR SOĞUK HAVALARDAN KORUNMALI
    

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ereğli Özel Alman Hastanesi Kadın Doğum Uzmanlarından Levent Özgen, hamile olan bayanların soğuk kış günlerinde kendilerine çok dikkat etmesi gerektiğini ve bu günlerde soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalanmamalarına özen göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Özgen yaptığı açıklamalarda şunlara yer verdi:

“Gebelik sürecinde anne adayları kimi zaman soğuk algınlığı geçirebilmektedirler. Bunlar özellikle soğuk havalarda ve vücut direncinin zayıf olduğu zamanlarda görülebilmektedir. Fakat soğuk algınlığı gibi durumlar genelde hamilelik sürecini pek olumsuz etkilemezler. Fakat soğuk algınlığı için alınabilecek ilaçların hamilelik sürecini olumsuz etkileme ihtimalleri bulunur. Burada yapılacak en temel şey yine bir doktor tavsiyesiyle alınması gerekiyorsa ilaç almaktır.

Fakat diğer yandan anne adaylarının soğuk algınlığı durumlarının daha da ilerlememsi ve daha erken iyileşmesi için kendi kendilerine yapabilecekleri şeyler de bulunmaktadır.

Soğuk algınlığı vücut direnci zayıf olduğu zaman daha da belirgin hale gelir. Bir anne adayının vücut direncini her zaman iyi tutması gerekir. Bunun da temel koşullarından birisi de dengeli ve düzenli beslenmesine dikkat etmesidir. Soğuk algınlığı geçiren bir anne adayı iyi bir beslenmeyle bunun etkilerini daha az yaşar ve atlatır.

Soğuk algınlığı durumları nezle, burun akıntısı gibi yollarla kişide sıvı kaybına yol açar. Sıvı alımı hem anne hem de karnındaki bebek için önemlidir. Bu sıvı miktarının azalması her ikisini de olumsuz etkiler. Dolayısıyla soğuk algınlıklarında bol bol sıvı tüketmek faydalı olacaktır. Portakal suyu, greyfurt, taze sıkılmış meyve sularını sürekli bulundurmak ve sık sık içmek te fayda vardır. Ayrıca sıcak çorbalar, et suları da muhakkak iyi gelecektir.”

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

04.01.2012

Bu haber 1575 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
3 98
435940 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz