ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

YEŞİLKART SAHİPLERİ DİKKAT!
    

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, Yeşil kartının vizesi dolmayanlar, mevcut yeşil kartları ile vizeleri doluncaya kadar tedavi olabilecekler. Vizesi dolmuş olanlar ise 31 Ocak 2012 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına gelir Tespiti Uygulaması için müracaat etmek zorundalar. Gelir testi müracaatında Vakıf tarafından verilen formu dolduran vatandaşlar, gelir tespitinin sonuçlanmasının ardından vatandaşlar, gelir tespiti sonuçları ile birlikte Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne müracaat edecekler.
31 OCAK’A KADAR BAŞVURULMAZSA NE OLACAK?
Yetkililer, herhangi bir geliri olmayanların 31 Ocak 2012 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma Vakfına müracaat ederek gelir tespiti yaptırmaması halinde bu kişilerin asgari ücretin iki katından fazla gelirlerinin olduğu varsayılarak aylık 213 TL prim ödeyeceklerini belirttiler.

GELİR TESPİTİ SONUÇLARINA GÖRE ÖDENECEK OLAN PRİMLER
Aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan bütün vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar. Buna göre;

- Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile asgari ücret (886,5 TL) arasında olanlar aylık 35,4 TL ödeyecek.

- Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.773 TL) arasında olanlar aylık 106,4 TL ödeyecek.

- Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar aylık 212,8 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

- Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayan vatandaşların da aylık geliri asgari ücretin iki katından (1.773 TL) fazla kabul edilecek ve aylık 212,8 TL prim alınacak.

Yeni sistemle ‘yeşil kartlı’ ifadesi de tarihe karıştı. Bunun yerini 60-C-1 ifadesi aldı. Yani

5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60. maddesi, c-1 fıkrası hükmüne tabi olanlar, eskinin yeşil kartlıları olacak.

Aylık geliri brüt asgari ücretin, yani 886.5 liranın üçte birinden az olanlar; bir başka ifadeyle 295 liranın altında olanlar 60-C-1 kapsamında olacak ve sağlık primini devlet üstlenecek.

Bunun anlaşılması içinse yeşil kartlıların vize süresinin dolmasının ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’na başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekecek. Bu test sonucu bir hanede 4 kişi yaşıyorsa 4 kişinin geliri toplanıp 4’e bölünecek. Çıkan rakam asgari ücretin üçte birinden az ise 34 liralık sağlık primini devlet ödeyecek.

Yeşil kartlılar da vize sürelerinin dolmasından itibaren 1 ay içinde gelir testi yaptırmazlar ise; gelirlerinin bin 773 liranın üzerinde olduğu varsayılarak aylık 213 lira prim ödemeleri gerekecek.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.01.2012

Bu haber 1341 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
4 28
435973 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz