ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

KADIN ÇİFTÇİLER BİR ARAYA GELDİ
    

Kadın çiftçilerin tarımsal konularda eğitim almaları, tarıma bakış açılarının geliştirilmesi, aralarında gerekli iletişimin sağlanması, tarım sektöründe kadın çiftçilerin bir adım önde olmaları amaçlanarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 8 yıldır düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışmasına Ereğli’yi temsil edecek kadın çiftçileri belirlemek ve Ereğlili kadın çiftçileri bir platformda toplamak üzere İlçe Müdürlüğünce eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kutören, Zengen, Yıldızlı, Gökçeyazı, Kuzukuyu, Çiller ve Belkaya’dan toplam 16 kadın çiftçi katıldı.

 

Ereğli’nin bitkisel ve hayvansal üretimde her geçen yıl atılım halinde olması dolayısıyla sektörde erkeklerin yanı sıra artık kadın çiftçilerinde etkin rol oynadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “ 2011 yılında Bakanlığımız Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 1750 kadın çiftçimiz bulunmakta ve kadınlarımız her tarımsal faaliyette bizim için önem arz etmekte. İlçe Müdürlüğü olarak bu önemi desteklemek için onları sık sık çeşitli tarımsal faaliyetlerde bir araya getirme gayretindeyiz. Gerek verdiğimiz kadınlara yönelik kurs ve eğitimler, gerekse de onlarla yakından ilgilenen bayan teknik personellerimizin düzenledikleri söyleşi tadında geçen toplantılar aracılığıyla kadınlarda gördüğümüz mevcut tarım potansiyelini harekete geçirmek amacındayız. Ayrıca köy ve kasabalardaki kadın çiftçilerimizin Avrupa birliğini projeleri, Konya Valiliği, İl Özel İdaresi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteklemelerinden proje üreterek yararlanmalarını istiyoruz.

 

Ereğli kadın çiftçilerinin oluşturduğu bir “Kadınlar Platformu” oluşturarak kadın çiftçilerimizin sorunlarını tartışmak, bu sorunlara çözüm bulmak ve bu kadınlara yardımcı olabilecek unsurlarla irtibata geçebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz.” Dedi.

Bir araya gelerek mevcut sorunların daha akılcı yöntemler izlenerek çözülebileceğini söyleyen Özgüven, Ereğli’de bulunan kadın çiftçilerde eksik olan girişimci ruhu aşılamak için bu gibi faaliyetlerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

 

Eğitim toplantısının ardından İlçe Müdürlüğünden ayrılan İlçe Müdürlüğü bayan teknik personeli ve Ereğlili kadın çiftçiler Ereğli Süt Birliğinin verdiği öğle yemeğinde bir araya geldiler ve daha sonra Ereğli İlçe Müzesini ziyaret ettiler.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.01.2012

Bu haber 1322 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 64
438123 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz