ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

AKGÖL İÇİN UMUT IŞIĞI
    

ANFODER kurucularından fotoğraf sanatçısı Dede Yunus Gürsoy’un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı şikâyet başvurusu Bakanlığı harekete geçirdi.

 

ANFODER Başkanı Memduh Ekici ise, AKGÖL için gerekirse Ankara’ya gideceklerini söyledi.

Ayrancı ve İvriz Barajları’nın yapılması ile gittikçe küçülen, son yıllarda yaşanan küresel ısınmaya bağlı kuraklık nedeniyle yok olma noktasına gelen Akgöl ve Ereğli sazlıklarının bir bölümünün kurtarılması için umut ışığı belirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Konya Valiliği’nden konuyla ilgi bilgi istedi.

 

Kısa adı ANFODER olan Anadolu Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin kurucularından Dede Yunus Gürsoy, Bakanlık nezdinde yaptıkları girişimlere yanıt aldıklarını bildirdi. Gürsoy, geçtiğimiz yıl bahar aylarında yaşayan yağışların Akgöl’de ki bazı aynalarda su tutulmasına neden olduğunu, bin çiftin üzerindeki flamingonun uzun yıllar sonra, yazı geçirmek üzere Akgöl’e yerleştiğini belirterek, “Yazın kurak döneminde Ereğli şehir arıtmasından Akgöl’e aktarılan suyun bölge çiftçilerince kesilmesi üzerine bazı girişimlerde bulunmamıza karşın hiçbir gelişme yaşanmaması üzerine Bakanlığa başvurduk” dedi.

 

Akgöl’ün 1. ve 3. derece sit alanı olduğunu ve buraya giden suyun yaz aylarında kesilerek çevre katliamı yapıldığını Bakanlığa bildirdiklerini söyleyen Gürsoy şunları söyledi:

“Orada yumurtadan yeni çıkmış çok sayıda ölü flamingo yavrusunun fotoğraflarını çekerken vicdanlarımız sızlamıştı. Ereğli’de bir dizi girişimlerde bulunduk ama hiçbir sonuç alamadık. Bunun üzerine çevre bakanlığına başvurduk. Kısa süre önce Bakan adına, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Vekili Osman İyimaya imzalı bir bilgi notu gönderildi. Elimize ulaşan belgede Konya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden konunun araştırılarak Bakanlığa bilgi verilmesi isteniyor.”

 

EKİCİ: “GEREKİRSE ANKARA’YA GİDECEĞİZ”

 

ANFODER Başkanı Memduh Ekici ise yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce aynı durumda olan birçok gölü canlandırdığını belirterek, “Akgöl Ereğli için vazgeçilmez bir değer. Akgöl’süz bir Ereğli düşünemiyoruz. Sadece Türkiye için değil, dünya için bir doğa mirası. Yüzlerce kuş türünün üreme ve barınma alanı. Biraz çabayla Akgöl’ün ve sazlıkların hiç değilse bir bölümünü yaşatmak mümkün. Barajdan ya da arıtmadan Akgöl’e su aktarılması sağlanabilir. Biz bunun için 2012 yılında elimizden ne geliyorsa yapacağız. Gerekiyorsa Ereğli’deki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Ankara’ya gideceğiz.” diye konuştu.

 

Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen resmi yazıda şunlara yer verildi:

 

 


“İlgi: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 20.12.2011 tarih ve 258853 sayılı yazısı        

 

İlgi ile kayıtlı yazıda Konya İli, Ereğli İlçesi, I. ve III. Derece Doğal Sit Alanı olan Akgöl’ de çevre katliamı yapıldığına ilişkin başvuru Bakanlığımıza(Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iletilmiştir.

Bu doğrultuda şikâyet konusu iş ile ilgili Valiliğimizce gerekli araştırmanın yapılarak Bakanlığımıza (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) bilgi verilmesi hususunda

Gereğini rica ederim.”

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

18.01.2012

Bu haber 1583 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 78
435830 80

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz