ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

YILMAZ: “19 MAYIS KARARI DOĞRU BİR KARAR”
    

Yapılan yazılı açıklamada Şube Başkanı İlhan Yılmaz şu ifadelere yer verdi: “Bakanlık tarafından 81 ilin valisine gönderilen genelgede, 19 Mayıs törenlerinin öğrenci ve veliler için yönetmelikte öngörülmeyen ek yükler getirmesinin önüne geçileceği belirtilmektedir.

Yıllardır stadyumlarda yapılan gösteriler, öğrencileri ve öğretmenleri asli işleri olan eğitimden uzaklaştırmakta; hazırlık törenleri, üç ay öncesinden başladığı göz önüne alındığında, eğitim sürecinde büyük sıkıntılara yol açmakta; öğrenciler derslerinden uzak kalmaktadır.

Şubat tatilinin hemen ardından bu törenlere hazırlanmak için uzun bir mesai harcanmakta, dersler aksatılmaktadır. Bu durum veliye de ekstra bir mali külfet getirmektedir. 19 Mayıs’tan sonra da okulların bitimine az bir süre kalması nedeniyle öğrenciler ikinci dönemde sağlıklı bir eğitim alamamaktadır. Bu durum, bir sorunun bile çok önemli olduğu eğitim sistemimizde öğrencilerimizi dezavantajlı bir konuma düşürmektedir.

Bir başka önemli konu ise, gençlik kavramının tanımıyla alakalıdır. Ülkemizde ve Batı’da 18 yaş altı, çocuk kategorisi içerisinde; 18 yaş üstü, gençlik kategorisinde değerlendirilmektedir. Ancak 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olmasına rağmen törenlerde çocuk kategorisindeki yaş grubundan öğrenciler görev yapmaktadır. Gençlik bayramının çocuk yaştaki öğrenciler tarafından değil, gençler ve sporla ilgili üniversiteler, spor kulüpleri, gençlik kulüpleri gibi kuruluşlar tarafından, askeri ritüellerden uzak, gençliğin anlam ve önemine uygun bir şekilde kutlanmasından yanayız. 

Milli bayramlarımızı, ülkemizde sadece stadyumlara sıkıştırma çağdaşlılığından kurtarmalıyız. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını halka açma yönündeki çalışmalarını destekliyoruz.

19 Mayıs, stadyum duvarları arasına sıkıştırılmamalı, tüm toplum kesimlerine açık hale getirilmeli; eğitimciler ve öğrenciler, eğitim süreci içerisine serpiştirilmiş seremonilerle zaman kaybetmekten kurtarılmalıdır.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan, 12 Eylül darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilen bayram, öğrencileri zorla stadyumlara doldurma anlayışından kurtarılmalı, gönüllülük esasına dayalı, halkımızın kutlayacağı şekle dönüştürülmelidir." 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

19.01.2012

Bu haber 1515 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 64
438123 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz