Ereðli Resimleri bilgisayarýnýzda flash player yoktur. Flash player yüklemelisiniz..
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
  Ümit Eczanesi
Adres:  CAHI MH.ŞEHİT MURAT AKUTAY CD. NO:55/A EREĞLİ
Telefon:  710 48 26
 
eregli.web.tr ekibi olarak
gemi olsun dileriz

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

YILMAZ’DAN TATİL ÖNCESİ VELİLERE ÖNERİLER
    

Konu ile ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Yılmaz, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

“"Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız"

Okulların tatil olma tarihi yaklaşırken öğrenciler tatil ve eğlence planları yapmaya başlar. Dinlenme için yeterli uzunlukta olan bu tatil süresi, doğru kullanıldığında, düzgün planlandığında öğrenciye birçok fayda sağlayabilir. Doğal olarak bu planlama sadece çocuğun yapabileceği bir şey değildir. Bu konuda ebeveynlere bir takım görevler düşmektedir. Her şeyden önce her ne kadar çok sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söylesek de çocuğumuza verdiğimiz değer, bazen başarısına verdiğimiz değerin çok altında kalmaktadır. Aynı şekilde çoğu zaman ebeveynler, çocuklarının başarılarını kendi istekleri doğrultusunda, yani istedikleri halde olamadıkları veya yapamadıkları boyutta olmasını isterler. Hatta çocuklarının yetenek ve ilgilerine bakmaksızın meslek yönlendirmesi bile yaparlar. Doğal olarak böyle bir durumda, çocukta kendini ifade zorluğu, özgüveni eksik, başarısızlık yaşadığında bahane veya suçlu arayan, hemen pes eden bir ruh hali oluşur.

Oysa ki çocuğumuza değer vermek;

Onu anlamaya çalışmakla olur.
Sorun olarak yaşadığı şeyle alay etmemekle olur.
Olumlu değerler kazandırmak konusunda kararlı olmak ile olur.
Onu dinlemeyi öğrenmekle olur.
Ona verdiğiniz değeri ve onunla duyduğunuz gururu ona söylemekten çekinmemekle olur.
Hayır demesine izin vermekle olur.

Böylece sınırlarını belirleyebilmesine yardım etmiş de olursunuz.

Tatiller, aile içi ilişkileri yakınlaştırma yönünden de önemlidir

Çocuklarımızın ders başarısını etkileyebilecek genel nedenler dışında, birinci dönemde yaşadığı çevresel veya ailesel nedenler de ders başarısını olumsuz etkilemiş olabilir. Eğer durum böyle ise ara tatil döneminde ebeveyn ve çocuklar yaşadıkları üzüntüleri bir kenara bırakıp, böyle bir problem karşısında neler yapabilecekleri hakkında çözüm yolları bulmalıdırlar. Ailenin ilgi ve sevgisini bilen çocuklar bu kötü durumu daha kısa sürede atlatarak ebeveynleriyle güven içinde işbirliği yaparak, çok daha başarılı olmaktadırlar. Ebeveynler bu durumda, çocuklarının dışında gelişen nedenleri ele alarak, çocuğun bu konulardan uzaklaşarak kendi işine konsantre olmasını sağlamalıdırlar. Aksi takdirde yapılan uğraşlar olumlu bir sonuç vermeyebilir. Unutulmamalıdır ki tatiller aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve birlikte daha çok vakit geçirme yönünden de önemlidir. Çalışan ebeveynlerin yapması gereken en önemli davranışlardan biri de izin dönemlerini çocuklarının tatile girecekleri tarihlere denk getirmektir. Bu durum birbirine vakit ayıramayan aile içi etkileşimi olumlu yönde arttıracaktır. Aile fertlerinin bir arada olabilecekleri bu tatil dönemlerinde olumlu iletişim, aile büyüklerinin çocuklara model olma ve birbirlerini daha iyi tanımaları açısından da önemlidir.

Tatili anne babanın çocukla beraber geçirmesi aynı zamanda aile içi ilişkilerde olumlu ve onarıcı bir etki yaratmaktadır. Ebeveynler ve çocukların birlikte geçirdikleri ortak zamanlar çocuklarda "Önemliyim" duygusunu arttırır. Bu daha çok iletişim kurarak, özellikle de çocuk için önemli konularda konuşulmasına fırsat verir. Bu nedenle ailenin bütün fertlerinin özellikle de tatil dönemlerinde ortak zaman geçirmesi çok önemlidir.”

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

20.01.2012

Bu haber 1447 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 Yorum Yaplm.
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
www.eregli.web.tr facebook sayfamız
ereğli istatistikler
3 276
398152 307

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz PARDUS