ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EREĞLİLİ ÇİFTÇİLER İÇİN KART’DAN BAKAN
    

21 Temmuz 2011 günü Ereğli’ye bağlı Gaybi ve Yıldızlı Köylerinde akşam saatlerinde yağan dolu sebebiyle yaşanan afet sonucunda ekili mahsuller biçilemez hale gelmiş ve çiftçilerin zararının Ereğli Kaymakamlığı tarafından bilir kişi raporu sonucunda 5 Milyon TL’yi aştığı tespit edilmişti.Zarar gören  çiftçilere uzun süredir devlet tarafından yardım edilememesi üzeriene CHP Konya Milletvekili Atilla Kart Meclis aracılığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e soru önergesi verdi.

 

Atilla Kart tarafından Meclise gönderilen Soru Önergesi ise şu şekilde: “Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn.Mehmet Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

21 Temmuz 2011 günü Konya Ereğli İlçesi Gaybi ve Yıldızlı Köylerinde akşam saatlerinde yağan dolu sebebiyle afet yaşanmış, ekili mahsuller biçilemez hale gelmiştir.

Durum, Ereğli Kaymakamlığı tarafından Hasar Tespit Raporu ile mahallinde tespit olunmuştur. Buna göre, 300’ün üzerindeki çiftçinin zararı 5 Trilyonu aşmıştır.

Çiftçinin mağduriyeti böylesine açık olmasına ve bu durum Kaymakamlık tarafından da rapor ile tespit edilmesine rağmen, başta Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi olmak üzere, çözüme yönelik hiçbir faaliyetin olmadığı görülmektedir. Çiftçi, mevcut mahsulünü kaybettiği gibi yeni dönem ekimi ve hazırlıklarını da yapamaz haldedir. Çiftçi çaresiz durumdadır.          Çiftçinin mağduriyeti giderilmemiştir.  Doğmuş olan mağduriyet sebebiyle yeni ürün ekimini yapamayan çiftçi zor günler yaşamaktadır.

 Konu kamuoyuna yansımış, Tarafımızdan muhtelif zeminlerde dile getirilmiş ise de , Hükümet konuya ilgisiz ve duyarsız kalmıştır. Çiftçinin mağduriyeti telafi edilemez boyutlara ulaşmıştır.

Bu bilgi ve değerlendirmeler ışğında ivedi olarak

açıklama getirilmesi talebiyle soruyoruz    ;

 1-  Ereğli ilçesi - Gaybi ve Yıldızlı Köylerinde 21.07.2011 tarihinde meydana gelen afet sebebiyle, adı geçen köylere yönelik olarak bugüne kadar neden gerekli yasal yardımlar yapılmamıştır?

2- Başta Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi olmak üzere diğer borçların da yeniden yapılandırılması ve yeni kredilendirme imkânlarının tanınması konusunda bundan böyle ivedi olarak gerekli çalışmalar yapılacak mıdır?

3- Çiftçinin mağduriyeti bu kadar büyük olmasına, konu ilgili Resmi Merciler tarafından da resmi raporlara bağlanmış olmasına rağmen, Hükümet tarafından gerekli tedbirler bugüne kadar neden alınmamış, bu vatandaşlarımıza gerekli yasal yardımlar neden yapılmamıştır?

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

20.01.2012

Bu haber 1572 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
4 221
437540 317

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz