ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

KARACADAĞ’IN YABAN ATLARI İLK KEZ FOTOĞRAFLANDI
    

Türkiye’nin en önemli yarış atlarına ev sahipliği yapan Ereğli son dönemlerde yaban atlarıyla da konuşuluyor. Daha önce Aydos’un Göğeri- Berendi Yaylası’nda görüntülenen yaban atlarından sonra, varlığı bilinen ama bugüne kadar görüntülenemeyen Karacadağ yaban atları da ilk kez fotoğraflandı.

 

Ereğli Dağcılık ve Tenis Kulübü’nün (ERDAK) geleneksel doğa yürüyüşleri arasında bulunan Oymalı-Akören Yeraltı Şehirleri gezisi ve zorlu Mennek Kalesi tırmanışı geçtiğimiz Pazar günü yapıldı. Soğuk ve yağışlı havaya karşın Ereğli’den doğasever ve dağcılığa meraklı 20 kişinin katıldığı gezi sırasında Karacadağ’ın 1500 metre rakımlı zirvesine yakın bölümlerinde varlığı daha önce bilinen yaban atları ilk kez fotoğraflandı.

 

Konuyla ilgili olarak bilgi veren ERDAK Başkanı Metin Helimoğlu şunları söyledi:

“Önce Karacadağ eteklerindeki Akören-Oymalı Yeraltı Şehri'ni gezdik. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne benziyordu. Daha sonra Karacadağ'ın en yüksek 2’nci zirvesi Mennek Kalesi'ne tırmandık. 2000 metre rakımlı bu Kale, epeyce hasar görerek günümüze kadar ulaşmıştır. Bu doğa yürüyüşü boyunca yılkı atlarını da gözlemleme olanağı bulduk. Yaklaşık olarak 7 saat süren bu etkinliğimiz oldukça keyifli ve eğlenceliydi. Bu etkinliğimize katılan tüm dostlara teşekkür ederek başka bir ERDAK faaliyetinde görüşmeyi diliyoruz.”

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

01.02.2012

Bu haber 1655 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
3 97
435939 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz