ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

KAR YAĞIŞI ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
    

Ereğli Ziraat Odası Başkanı Cafer Tatlıdil, toprağın üzerinde yorgan vazifesi gören kar sayesinde mahsulün daha rahat büyüme ve korunma imkânı bulacağını belirterek, kar yağışının bereket olduğunu söyledi.

 

Ereğli'de havaların soğumasıyla birlikte çiftçilerin adeta diken üzerinde durduklarını kaydeden Tatlıdil, kar yağışının az olmasına rağmen üreticiyi sevindirdiğini söyledi.

 

Don olayı olmadan kar yağmasının üreticiyi olumlu yönde etkileyeceğini anlatan Tatlıdil, “Kar yağmasaydı çiftçiler çok zorumda kalacaklardı. Bahar aylarında beyaz örtünün meyvelerini en iyi şekilde toplayacağız inşallah. Bu sene ürünlerimizden çok umutluyuz. İnşallah 2012 yılı bizim için verimli bir yıl olacak. Mahsul, ekildikten hasat zamanına kadar toprağa ödünç verilmiş gibi düşünülmeli” dedi.

 

 Tatlıdil, kar yağışıyla topraktaki mahsulün de rahat bir nefes aldığını ifade ederek, şunları söyledi:

 

“Kar çiftçimizin can damarıdır. İnsanlar nasıl üşüdükleri zaman üzerlerine yorgan örterlerse kar da topraktaki mahsule yorgan görevi görür. Toprağın üzerinde yorgan vazifesi gören kar sayesinde mahsul daha rahat büyüme ve korunma imkânı bulacaktır. Mahsulün üzerindeki yorgan görevi gören kar, toprağa yavaş yavaş işler ve erir bu da mahsul için en iyi ortamdır.

Don vurduktan sonra mahsul yanar. Mahsul yeni çıkmaya başladığında don olayı gerçekleşirse ürün alma ihtimali yok denecek kadar azalır.”

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

02.02.2012

Bu haber 1549 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 64
438123 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz