ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

TAKSİMETRENİN GERİ YAZMASINA TEPKİ BÜYÜYOR
    

Söz konusu yönetmelikte bulunan ticari taksilerde taksimetrenin geri giderken de ücret tarifesi yazması hususunda, Ereğli’de ki taksici esnafından tepki büyüyor. Söz konusu yayımlanan yönetmelikle birlikte ticari taksilerde bulunan taksimetrelerin değiştirileceğini söyleyen taksici esnafı, çıkarılan bu yönetmeliğin taksici esnafına hiçbir katkı sağlamayacağını, yalnızca taksimetre üreten firmaların ekmeğine kaymak çalınacağını kaydettiler.

 

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan taksici esnafı Sinan Tezcan, yayımlanması ile birlikte uygulamaya konulacak olan bu yönetmeliğin taksici esnafı için hiçbir katkı sağlamayacağını, aksine değiştirilmesi zorunlu hale getirilecek olan taksimetrelerin taksici esnafı için zarar açacağını ifade etti. Ereğli’de taksimetre kültürünün gelişmemiş olduğuna da değinen Tezcan, yapılan bu uygulamanın taksimetre üreten firmaların ekmeğine kaymak çalmaktan başka hiç bir şey olmadığını söyledi.

 

Tezcan sözlerine şu şekilde devam etti: “ Biz taksici esnafı olarak bu uygulamayı uygunsuz ve yerinde olmayan bir uygulama olarak görüyoruz. Ereğli’de taksimetre kültürü zaten gelişmemiş. Gelişmiş olsa dahi taksimetreler 100 metrede bir 0,20 TL, Kilometrede ise 1 TL yazar. Bir ticari taksinin geri geri gitme mesafesi ise maksimum beş metredir. Zaten beş metrede bir taksimetre ücret yazmaz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, yapılan bu uygulamanın son derece yanlış olduğunu, taksici esnafına boş yere masraf yaptırıldığını düşünüyoruz” dedi.

 

Resmi Gazetinin 02.02.2012 tarihinde yayınlanan yönetmelik ise şu şekilde: “

MADDE 1 – 24/7/1994 tarihli ve 22000 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinin 225 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine aşağıdaki (4) numaralı alt bent eklenmiştir.

“4) Piyasada kullanımda olan ve ilk muayenesi veya periyodik muayenesi yapılan taksimetrelere Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından bir adet sicil ve muayene kartı düzenlenir. Söz konusu kart; taksimetre bilgileri ve muayene tarihini, aracın plaka numarasını, marka ve modelini, jant ve lastik ebadını ihtiva eder ve taksimetre ile birlikte araçta muhafaza edilir. Düzenlenen karta ait bilgiler il müdürlükleri tarafından elektronik veri tabanına kaydedilir. ”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 225 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“1) Taksimetre, mesafeye göre çalışmada aracın katettiği mesafeyi ücret olarak hesaplayıp göstergede göstermelidir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmeliğin; 1 inci maddesi yayımı tarihinden üç ay sonra,  diğer maddeleri ise yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı yürütür."

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

03.02.2012

Bu haber 1581 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 67
438026 269

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz