ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EREĞLİLİ KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞTI
    

Belde, köy ve merkezden 2’şer kişiden oluşan toplam 7 kadın çiftçi birinciliğe uzanmak için kıyasıya yarıştı.

 

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Emniyet Müdürü Bahattin Çetindere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Şerafettin Çetin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çiftçilerin katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “6 yıldır bu organizasyonu yapıyoruz. Kadınlar tarımın her aşamasında görev almaktadırlar. Amacımız, çiftçi kadınlarımızı sıradan işgücünden çıkarıp kararlı, katılımcı ve bilgi donanımlı hale getirmektir. Tarımda eski usullerin yerine yeni yönetimleri kullanarak verim ve kaliteyi artırmak öncelikli hedeflerimizdir. Bu hedefimizin başarıya ulaşmasında ise kadınlara büyük rol ve görev düşmektedir. Bugün burada çiftçi kadınlarımız yarışacak. Ama amaç yarışma, birincilik değil kaynaşmayı sağlamaktır” dedi.

 

Ereğli kaymakamı Hasan Bağcı ise Ereğli ekonomisinin tarım ve sanayiye dayalı olduğunu belirttiği konuşmasında, “Kadınların ekonomik kalkınmada ne kadar aktif ve etkili bir rol üstlendikleri ortadadır. Tarımın her alanında söz sahibi olan kadınlarımız bugün burada bilgilerini sınayacaklardır. Kendilerine başarılar dilerim” şeklinde konuştu. Belkaya, Kutören ve Zengen Kasabaları yanında, Yıldızlı, Gökçeyazı, Kuzukuyusu ve Merkez’den toplam 2’şer kişinin katıldığı 7 grup birincilik için kıyasıya yarıştı.

 

Yarışmada 15 soru yöneltilen kadın çiftçilerden Belkaya, Zengen ve Kuyukuyusu köyü temsilcileri tüm soruları bildiler. 3 grubun ikinci etapta yöneltilen 5 soruya da doğru cevap vermesi sonrası altın sorulara geçildi. Bu sorularda Zengen ve Kuzukuyusu temsilcileri net cevaplar vererek finale kaldılar. Kendilerine yöneltilen soruların hepsini bilen 2 soruda ise her iki grubun yanlış cevap vermesi sonucu bozulmayan birincilik mücadelesindeki puanlar sonucunda kuraya gidildi. Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı’nın gerçekleştirdiği kura sonucunda Kuzukuyusu Köyü birinci oldu. İkinciliği Zengen Kasabası, üçüncülüğü ise Belkaya Kasabası elde etti.

 

Yarışmada birinci olan Kuzukuyusu ekibinin Mart ayında Konya’da yapılacak olan İl Birinciliğinde Ereğli’yi temsil edeceği kaydedildi.

 

Yarışmada dereceye giren yarışmacılara çeşitli ödüller dağıtılırken yarışmanın finaline kalan iki gruba da tam altın ve çeşitli hediyeler verildi.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

21.02.2012

Bu haber 1542 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 30
435975 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz