ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

KURT: “ BAŞKAN ADAYI OLMAM SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ
    

Eski Gazeteci Deniz Kurt ile yaptığımız röportajda, Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Teşkilatının yeni yapılanma sürecinden tutunda, önümüzde ki günlerde yapılacak olan ilçe kongresi noktasına kadar birçok konuda görüştük. Kurt, önümüzde ki günlerde yapılacak ilçe kongresinde aday olmasının söz konusu bile olamayacağını ifade etti.

 

İşte Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü eski Gazeteci Deniz Kurt ile o röportajımız da ki sorularımız ve aldığımız yanıtlar:

 

1-Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Teşkilatının önceki yönetimlere göre Ereğli’deki siyasi oluşumu hakkında bilgi verir misiniz?

 

YANIT: Daha önce CHP’de yöneticilik yapmadığım için önceki yönetimlerin nasıl oluşturulduğunu bilemiyorum… Ancak şu anda görev yapan Fatih San yönetiminin oluşumunun 7 Şubat 2010 tarihinde gerçekleştirilen ilçe kongresine dayandığını söylemek mümkün. Biliyorsunuz Fatih Bey o kongrede Sayın Mehmet Topbaş’la girdiği seçimi kaybetmişti, ancak hemen kongre sonrası yaptığı açıklamada Parti’ye küsmek gibi bir lüksü olmadığını, Parti’nin vereceği her türlü görevi seve seve kabul edeceğini ve her an hazır bekleyeceğini belirtmişti. Yine bildiğiniz gibi geçtiğimiz Ekim ayında Ereğli ilçe yönetimi istifalarla düşünce, İl yönetimi uzun süreli bir çalışma yaptı. Son olarak Ereğli’ye gelerek partililerle yüz yüze görüştü ve bir süre sonra yönetimi oluşturma görevi Fatih Bey’e verildi. Kısa süre içinde de bugünkü yönetim oluştu. Genç ve yeni yüzlerin yer aldı bir yönetim sanırım o günden bu yana Ereğli’de ilgiyle izleniyor. Fatih Bey siyasi duruşunu bu dönemde yaptığı birçok açıklama ve etkinlikle de zaten Ereğli kamuoyu ile paylaştı.

 

2-Atama ile gelmiş olmanın parti içerisinde sıkıntılarını çekiyor musunuz?

 

YANIT: Bu konuda Fatih Bey bir süre önce yönetimin görüşünü açıkladı. Daha önce aday olduğunu, seçilerek gelmiş olmayı istediğini belirtti. Biz gücünü halktan almayan hiçbir yönetimin başarılı olabileceğine inanmıyoruz. Sosyal Demokrat bir anlayışın antidemokratik uygulamaları benimsemesinin, savunmasının yanlışlığını vurguluyoruz. Ancak istifalarla boşalmış bir yönetim var, size tebliğ edilen bir görev var, o gün görevden kaçmanın vicdani sorumluluğu ağır bastı. Amaç ve niyet partiyi büyütmek olunca sıkıntılar da aşılıyor. Kısa sürede ortaya konan icraatların parti tabanındaki geri dönüşlerini görmek de gelecek adına umut veriyor.

 

3-Bilindiği üzere CHP Ereğli İlçe Teşkilatının delegeler yönünde bazı sıkıntıları vardı. Bu sıkıntıların giderilmesi noktasında ki çalışmalarınız da son durum nedir?

 

YANIT: Benim kişisel görüşümü soracak olursanız günümüzün ulaştığı teknoloji ile delege sisteminin ortadan kalkması gerektiği yönündedir. Parti içindeki seçimlerin partiye karşı yükümlülüklerini yerine getiren tüm üyelerin katılımıyla yapılması gerektiğine inanıyorum. Sizin sorunuza gelecek olursak eğer, CHP Ereğli İlçe teşkilatına kayıtla yaklaşık 2100 üyemiz var. Hepsi de bizim için çok özel ve değerli. Bunların içinde yaklaşık 320 kongre, 420 de önseçim delegesi belirlendi. Bizim niyetimiz ve çalışmamız delegelerin sandıkla belirlenmesine yönelikti. Önümüzde işleyen bir takvim vardı. Buna göre ilçe kongremizi Nisan ayı ortalarında yapacaktık. Fakat Tüzük kurultaylarının parti içindeki çalışma düzenini değiştirmesi ile ilçe kongremiz genel merkezimiz tarafından yaklaşık bir ay öne çekildi. Delegelerin seçimle yapılması bu nedenle bir dahaki sefere kaldı. Tabii 2100 üye içerisinden 320 kişi belirlenince bazı sıkıntıların olması doğaldır. Herkesi memnun etmenin bu yapı içerisinde olanağı yok. Ancak son günlerde görüldü ki ortaya çıkan delege listesi iç de sanıldığı gibi değil. Sadece seçim kazanma kaygısıyla böyle bir liste yapıldığını söylemenin haksızlık olacağını düşünüyorum. Bizler yönetim olarak delegelerin yenilenmesine, daha önce bu görevi hiç yapmamış, ya da uzun yıllardır yapmamış partililerimize yöneldik. Yani sıkıntı yok. Hep birlikte 11 Mart günü yapacağımız kongremize hazırlanıyoruz.

 

4-Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Teşkilatı olarak göreve getirildiğiniz günden buyana Ereğli kamuoyu ve Ereğli siyaseti için girişimleriniz ne yönde olmuştur?

 

YANIT: Sizler Ereğli basını olarak bizleri yakından takip ettiniz bu dönemde. Dinamik bir yönetim yapısı oluşturmaya özen gösterdik. Bir yandan teşkilatımıza yönelik çalışmalar yaparken diğer yandan da Ereğli ve ülke gündemini yakından takip ettik. Örnek verecek olursak, partimizi toplu SMS sistemine geçirdik ve üyelerimizle sürekli iletişim kurduk. Bilgisayar ve internet sistemlerini kurduk. Mahalle ve köy muhtarlarını, parti büyüklerimizi adreslerinde ziyaret ettik. İlçemizdeki kamu kuruluşları, sivil toplum örgütlerimiz ve sizin de içinde bulunduğu kent basınımızla ısıcak ve düzeyli ilişkiler kurmaya özen gösterdik. Cumhuriyetimizin temel değerleri ve bayramları ile diğer özel günlere önem verdik ve etkinlikler gerçekleştirdik. Uzun yıllar sonra CHP olarak geniş katılımlı bir konser düzenledik. Kent ve ülke sorunlarına anında sahip çıktık ve gerekli girişimleri yaptık. Tüm bunları arşivliyoruz. Kongrede partililerimizle de paylaşacağız.

 

5-Atama ile gelmiş olan bir yönetim olarak yapılacak ilçe kongresinde kendinizi şanslı hissediyor musunuz?

 

YANIT: Atama ile ya da seçilerek göreve gelmiş olmak, partimize sahip çıkmış olmak bizim için onurdur. Tabii son dönemde sadece partimizi kongreye götürecek çalışmalarla yetinip, yukarıda ana hatlarıyla saydığım çalışmaları yapmayabilirdik. Eğer o dönemde atanmasaydık da önümüzdeki kongrede yine Fatih San başkanlığında yönetime talip olma düşüncemiz vardı. Bu sürede yaptığımız çalışmalar Ereğlili hemşerilerimiz ve partililerimiz kadar İl ve Genel merkez yönetimlerimizce de fark edildi ve devam etmemiz yönünde telkinlerle karşılaştık. Evet, tüm bu gelişmeler de bizim kendimizi ilçe kongresinde şanslı hissetmemizi sağlıyor.

 

6-Cumhuriyet Halk Partisi rüzgârını Ereğli’de nasıl buluyorsunuz?

 

YANIT: Kongremizle birlikte Ereğli’de ciddi anlamda bir CHP rüzgârı esmeye başlayacağını düşünüyorum.

 

7-CHP Ereğli İlçe Teşkilatı içerisinde söylentilerde olan çatlaklıklar söz konusu mudur?

 

YANIT: Biz arkadaşlarımızda her gün bir aradayız ve uyum içinde çalışıyoruz. Ne bir çatlak, ne de bir kırık görmüyoruz. Artık Ereğli’nin yeni nesil siyasetçileri olarak bu tür dedikodu ve söylentilere kulak asmamayı öğrendik sanırım. Gülüp geçiyoruz. Ereğli’de son günlerde en popüler söylem, “Ereğli dedikodudan battı” diye ifade edilen söylemdir. Bakın biz buradayız, soruyorsunuz, yanıtlıyoruz. Tabi kimlerin hangi hesaplarla bu söylentileri çıkardığını anlamak da mümkün değil. Bence siz de Ereğli’nin sağlıklı bir geleceğe kavuşması adına bu tür söylentilere değer vermeyin. Neticede şeffaf bir yönetimiz, her şeyimiz ortada.

 

8-Son günlerde yaşanan ve şahsınız da sizinde ilçe kongresinde başkan adayı olacağınız hususunda ki spekülasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

YANIT: Tek kelimeyle gülüp geçiyorum. Sizin de dediğiniz gibi adı üstünde spekülasyon. Peki spekülasyon neden yapılır? Spekülatörlerin amacı sadece kar sağlamaksa o zaman bu tür söylemlerden kim kazanç sağlar ona bakmak gerekiyor. Doğrusu ben anlam veremiyorum. CHP delegesinin de bu tür şeylere pirim vereceğini sanmıyorum. Her zaman söylediğim gibi bu gün için FATİH SAN CHP EREĞLİ TEŞKİLATI İÇİN BİR ŞANSTIR. İnsancıl, demokrat, ilkeli, tutarlı, paylaşımcı, dürüst, ülkesini, kentini ve partisini çok seven bir siyasetçidir. Yakından tanıdığım bir dostumdur. Yönetimine davet ettiği sürece kendisiyle çalışmak, CHP’ye ve Ereğli’ye hizmet üretmek benim için zevk olacaktır. Son tahlilde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da Ereğli İlçe Başkanlığına yeniden aday olan Fatih San’a da kendi örgütleriyle bir dönem çalışma fırsatı verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Bana böylesi güzel sorularla, gündemi değerlendirme fırsatı verdiğiniz için eski bir meslektaşınız olarak sizlere ayrıca teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

21.02.2012

Bu haber 1448 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 64
438123 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz