ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

ERSÖZ: SOBANIZ SONUNUZ OLMASIN!
    

Ersöz, yaptığı açıklamada, ülke genelinde olduğu gibi Ereğli’de de kömürlü sobaların yoğun olarak kullanıldığını belirtti.

 

Kış aylarında vatandaşların ısınmak için kömürü yaygın olarak kullandığını vurgulayan Ersöz, soba ve kömür kullanımının vatandaşların can güvenlikleri ve enerji tasarrufu açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

 

Soba zehirlenmelerinin önüne geçmek için vatandaşların daha bilinçli hareket etmeleri gerektiğini ifade eden Ersöz, şunları kaydetti:

 

“Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ereğli’de de soba kullanımı oldukça yaygın. Hem yerel hem de ulusal basının sıkça gündeme getirdiği soba zehirlenmesi vakaları oldukça hat safhada. Vatandaşlarımız soba zehirlenmeleri, yani karbon monoksit zehirlenmelerini önlemek için soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığını sağlamaları gerekmektedir” dedi.
 
Sobanın bulunduğu yerin sürekli havalandırılması gerektiğine de değinen Ersöz sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli ve
dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalıdır. Ve en önemli noktalardan biriside mutlaka ve mutlaka baca şapkası takılmalıdır”
 
Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli
22.02.2012

Bu haber 1533 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
4 245
437564 317

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz