ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

YURTTAN GELEN SESLER: “GENÇLER ÖĞRETMENLERİNİ ROL MODEL GÖRÜYOR”
    

Genç Hayat Vakfı’nın Konya’da Ayşen Özyeğin Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve Nevşehir’de Hacıbektaş Kız Teknik ve Meslek Lisesi Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurdu’ndaki gençlere yönelik olarak hayata geçirdiği “Yurttan Sesler” projesi kapsamında gerçekleştirilen anket çalışması, 14 -18 yaş arasındaki gençlerin hayatlarına ışık tutuyor.

42 soruluk anket, katılımcıların sosyodemografik ve sosyoekonomik özelliklerini, okul dışı faaliyetlerini, yurttaki ve okuldaki durumlarını, aile bireyleriyle olan ilişkilerini, arkadaşlık ilişkilerini ve geleceğe dair düşüncelerini kapsıyor. 315 genç kızın katıldığı ve ölçme değerlendirme uzmanı tarafından değerlendirilen anketin kapsamlı sonuçları Nisan 2012’de yayınlanacak proje sonuç raporunda yer alacak. 

HAYALLERİ ÖĞRETMEN, SAĞLIK GÖREVLİSİ VE POLİS OLMAK

Öğrencilere idolleri ve geleceğe dair görüşleri sorulduğunda; %31’i rol model aldıkları kişilerdeki temel özelliklerin “başarılı, kültürlü, eğitimli ve olgun” olduğunu belirtirken; %17’si dış görünüşün, %10’u ise sosyalliğin önemli bir kriter olduğunu belirtiyor. Genç kızlar arasında rol model olarak en çok belirtilen kişiler %33 ile öğretmenler. Rol model aldıkları öğretmenler, öğrencilerin geleceğe dair planlarını da etkiliyor. Gençlerin %47’si öğretmen olmak istediklerini belirtiyor. Öğretmenliği %30 ile sağlık görevlisi, %7 ile polis izliyor.

Yurttan Sesler Projesi kapsamında yapılan anket konusunda bilgi veren Genç Hayat Vakfı Yurttan Sesler proje koordinatörü Aslı Şüküroğlu, “Profil analizinde çıkan sonuçlar, yurtların barınma ve ders çalışma mekanı olmasının yanı sıra, ailelerinden uzakta okuyan gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini destekleyen bir yer olmasının önemini ortaya koyuyor. Yurttan Sesler projesi bu ihtiyacı dikkate alarak gençleri eğitimlerle güçlendiriyor, farklı meslek gruplarından rol model kadınlarla bir araya getirip, sosyal sorumluluk projeleriyle topluma katılımlarını artırıyor. Özetle, sadece kendin için değil başkaları için de bir şeyler yapabilirsin duygusunu veriyor“ diyerek projenin önemini vurguladı. 

Projede bugüne kadar gençler ile gönüllü eğitmenler, temel iletişim becerileri, çatışma çözme ve sosyal sorumluluk proje yönetimi eğitimi aldılar. Eğitimin ardından gençler, 2012 yılının Şubat-Nisan ayları arasında, sosyal sorumluluk projeleri uygulayacak, çevrelerinde gördükleri bir sorun veya ihtiyaca yönelik çalışmalar yapacak. Proje süresince ayrıca ilgili kamu kurumları süreç hakkında bilgilendirilerek, projede oluşturulan yurt modelinin diğer ortaöğrenim kız öğrenci yurtlarında yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülecek.

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen ve Genç Hayat Vakfı tarafından Hüsnü Özyeğin Vakfı ortaklığında uygulanan “Yurttan Sesler Projesi, ortaöğrenim kız öğrenci yurtlarında kalmakta olan gençlerin psikolojik ve sosyal olarak güçlenmelerine destek olmayı ve sosyal hayata katılımlarını cesaretlendirmeyi” amaçlıyor. Nisan 2011’de başlayan ve 1 yıl boyunca Nevşehir ve Konya’daki 2 ortaöğrenim kız öğrenci yurdunda uygulanan proje kapsamında, ortaöğrenim kız öğrenci yurtlarının sadece barınma ve ders mekanı olmaması, gençlerin kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına göre düzenlenerek yeni bir yurt modeli oluşturulması ve modelin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

SABANCI VAKFI TOPLUMSAL GELİŞME HİBE PROGRAMI

Sabancı Vakfı, programlar stratejisi çerçevesinde “Kadınlar, gençler ve engellilere; eşit fırsatların yaratılmasını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen ortamların geliştirilmesine katkıda bulunulmasını” amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, hibe programları ile kadın, genç ve engelli alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının geliştirdikleri projeler destelenmektedir. İlk kez 2009 yılında açıklanan Toplumsal Gelişme Hibe Programı’na bugüne kadar 632 sivil toplum kuruluşu başvurmuştur. Başvurular arasından seçilen 20 proje toplam 4,4 Milyon TL hibe desteği ile 71 ilde uygulanmaktadır.

GENÇ HAYAT VAKFI

2008 yılında kurulan Genç Hayat Vakfı’nın hedef kitlesi, 11-18 yaş aralığındaki gençlerdir.  Vakıf, bu hedef kitlesinin, özgüvenli, eleştirel düşünme ve farklılıklarla bir arada yaşama becerisine sahip, insan haklarına saygılı bireyler olarak yetişmeleri için faaliyetler yürütmektedir. Bu faaliyetler kapsamında Vakıf son yıllarda özellikle kız öğrenci yurtlarında kalan gençleri güçlendirici çalışmalar yürütmeye başlamıştır.

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

23.02.2012

Bu haber 1623 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 68
436013 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz