ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

“TARİHİ MEKÂNLAR KÜLTÜR VE TURİZME KAZANDIRILMALI”
    

Mimarların Üstadı olarak bilinen Mimar Sinan tarafından 5 menzil handan ayakta kalan tek örnek olan tarihi Rüstem paşa Kervansarayın, yetkililer tarafından Kültür ve Turizme kazandırılmayarak bir ucuzlukçu tarafından kullanılmasına izin verilmesi tepkileri de beraberinde getiriyor.

 

Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Ereğli halkı, Ereğli’nin Hititler’den tutun da Karamanoğlullarına kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, tarihte böylesine önemli bir konuma sahip Ereğli’de medeniyetlerin tarihi kalıntılara yeteri kadar önem verilmeyerek Kültür ve Turizme kazandırılmadığını kaydettiler.

 

Bu tarih kokan mekânlara gerektiği değerin verilerek Kültür ve Turizme kazandırılması gerektiğinin altını çizen vatandaşlar, “ Bundan 1 hafta öncesine kadar tarihi mekânlarımızın açıklayıcı metinleri bile mevcut değildi. Yıllar sonra bu tarihi mekânların önüne kim tarafından ne zaman ve nasıl yaptırıldığı yazılmış. Ereğli’miz de bulunan tarihi mekânlar başka şehirlerde olacak çok iyi değerlendirilir. Bizler Ereğlili olarak Ereğli’mize sahip çıkmıyoruz” şeklinde konuştular.

 

Ereğlili vatandaşlar bu tarihi mekânların Kültür ve Turizme kazandırılması noktasında yetkililerin biran önce harekete geçmesi gerektiğini belirttiler.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

02.03.2012

Bu haber 1398 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 103
435945 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz