ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

PENESİLİN DİYE İTİMAT ETMEYİN!
    

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ereğli Belediyesi ortak çalışmaları neticesinde Ereğli piyasasında bir hayli bulunan ve Ereğli halkı tarafından en çok tüketilen süt ürünleri arasına giren yeşil küflü peynirde, tüketildiğinde insan hayatına olumsuz yönde etki eden birçok kansorejen maddeyle karşılaşıldığı bildirildi.

 

Ereğli halkı arasında “Şifa” ve “Penesilin” şeklinde tabir edilen küflü peynirin tüketilmemesi gerektiğini ve söz konusu küflü peynirin tüketilmesi durumunda birçok rahatsızlığı da beraberinde getireceğini bildiren Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Özgüven, Ereğli Belediyesi ile yapacakları ortak çalışmalar neticesinde Ereğli piyasasına bu peynirin sokulmamasını hedeflediklerini kaydetti.

 

Piyasada kilo fiyatı 12 ile 13 Türk Lirası arasında değişen küflü peynirin son derece hijyen olmayan ortamlarda ve çuvallarda üretilerek streçli köpük tabaklarda bir çok market ve bakkallar ile pazarlarda satışa sunulduğunu belirten Özgüven, Ereğli halkının sağlıkları açısından bu peynirleri almamalarına ve tüketmemeleri gerektiğine dikkat çekti. Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olarak Ereğli halkının sağlığını önemsediklerini belirten Özgüven, bu işin takipçisi olacaklarını ve bu peynirlerin satışına aracılık eden işyerlerine 1200 Türk Lirası civarında idari para cezası uygulayacaklarını kaydetti.

 

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürü Erhan Varol ise, Ereğli Belediyesi olarak Ereğli halkının sağlığını tehlikeye düşürecek gıda maddelerinin satışına hiçbir şekilde müsaade etmeyeceklerini belirterek, Ereğli Belediyesi olarak Ereğli halkının sağlığını son derece önemsediklerini ifade etti. Varol son olarak Ereğli’de küflü peynir satışı yapan işyerlerinin belirli periyotlarda kontrol edileceğini söyleyerek, söz konusu peynirin bulunması durumunda peynirlere el konulacağına dikkat çekti..

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

06.03.2012

Bu haber 1571 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 35
438094 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz