ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

HİBE DESTEKLERİ ANLATILDI
    

Ereğli kaymakamı Hasan Bağcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven ile tarım birlikleri ve üreticilerin katıldığı toplantıda hibe destekleri de anlatıldı.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven bölgenin tarımsal açıdan büyük avantajları bulunduğunu ve bu avantajın iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Ereğli’de üretimi gerçekleştirilen başta et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması konusunda tarımsal işletmelere büyük hibe destekleri verildiğini kaydetti.

 

Et ve et ürünlerinde en az 20 bin avro en fazla 1 milyon avro, süt ve süt ürünlerinde en az 50 bin avro, en fazla 3 milyon avro, meyve ve sebzede en az 50 bin avro, en fazla 1 milyon 250 bin avro hibe desteği verildiğine dikkat çeken Özgüven, Ereğli tarımsal işletme kurmak isteyen ya da işletmesini büyütmek isteyen üreticilerin bu konulara daha duyarlı olmaları gerektiğini ve hibe desteklemelerinden yararlanmaları gerektiğini belirtti.

 

Konya’dan gelen uzmanlar ise hibe desteklerinin işletmenin yapısına, büyüklüğüne, iş hacmine göre değiştiğini kaydettiler ve yapılacak projede üreticilerin kalkınması, büyümesi ve iş istihdamının artmasının önemine dikkat çektiler. Ereğli Kaymakam Hasan Bağcı ise Ereğli’de üretilen tarım ürünlerin kalitesinin önemli olduğunu belirtti ve üreticilerin bu desteklerden yararlanarak yeni işletmeler açmalarını, mevcut işletmelerini büyütmelerini ve elde ettikleri ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması konularında da bilinçlenmeleri gerektiğini söyledi.

 

Bu tür seminerlerin bu amaçlar için verildiğine dikkat çeken Bağcı, Ereğlili üreticilerin bu tür seminerlere daha çok katılımla gelmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

09.03.2012

Bu haber 1448 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 64
438123 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz