ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

EĞER: İSTİKLAL MARŞI BİR KAHRAMANLIK DESTANIDIR
    

Eğer, İstiklal Marşı'nın 91. kabul yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Mehmet Akif Ersoy'un, İstiklal Marşını yazan şairler içerisinde, milletinin dilini iyi kullanan, bilgi ve kültür düzeyi yüksek, çağının tanığı ve vicdanı olan bir aydın ve şair olduğunu belirtti.

Mehmet Akif Ersoy'u, Türkçenin bütün inceliklerini ustalıkla kullanan bir şair olarak tanımlayan Eğer, şunları kaydetti:

"İstiklal Marşımız, aziz milletimizin her ferdinin içinde olduğu bir kahramanlık destansının anlatımı olarak hayat bulmuştur. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızı yazabilecek, bulunduğu dönemin en ideal insanıydı. Bu kadar kendisi olabilen, yüksek ahlak sahibi, mütevazı ve ilkeli, entelektüel kapasitesi son derece yüksek, toplum için yazan, şiiri şiir yapan özelliklerden vazgeçmeyen Mehmet Akif Ersoy, tüm çalışmaları ile bir milli şairdi. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabulünü ve İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy'u anarken, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu büyük destanı bizlere armağan eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun."

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.03.2012

Bu haber 1620 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 64
438123 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz