ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

İSTİKLAL MARŞININ 91’İNCİ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
    

12 Mart Mehmet Akif Ersoy’u Anma ve İstiklal Marşının Kabulünün 91’nci Yıldönümü Kutlama etkinlikleri çerçevesinde Ereğli Kültür ve Spor Merkezinde protokol üyelerinin de katılımı ile bir program gerçekleştirildi. Ereğli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından Ereğli Kültür ve Spor Merkezinde gerçekleştirilen programa İlçe Kaymakamı Hasan Bağcı, Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, İlçe Emniyet Müdürü Yücel Kaya, Askerlik Şube Başkanı Yzb. Ülker Garip, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Şerafettin Çetin ve Kamu Kurum ve Kuruluş Amirlerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

Günün anlam ve önemine dair konuşmasını gerçekleştiren Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Saim İlçin, İstiklal Marşının önemini kavrayabilmek için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmek ve onu bu kapsamda değerlendirmek gerektiğini belirtti. İstiklal Marşı içerisinde geçen “ Korkma” ifadesinin sıradan bir korku olmadığını söyleyen İlçin, bu ifadenin her karış toprağı şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanın kaybedilme endişesinin büyük bir şairin hisli kalbinde terennüm etmesi olarak değerlendirdi. İlçin, İstiklal Marşının milli mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarı ile yansıttığını ifade ederek sözlerini noktaladı.

 

İlçe Kaymakamı Hasan Bağcı ise, Akif’in planlı ve ileriyi gören bir vizyonla hareket eden bir şahıs olduğunu belirttiği konuşmasında, Akif’in milli bir şair olarak Türk Milletinin gönlünde taht kurduğunu bildirerek, İstiklal Marşının var oluş belgesi olduğunu kaydetti. Tüm Türkiye’de kutlanan bu günün Akif’e bir şükran günü olduğunu da sözlerine ekleyen Bağcı, Sözlerini Ulu Önder Atatürk’ü, Vatanı uğrunda can veren Aziz Şehitleri ve Milli Şair Mehmet Akif’i yâd ederek tamamladı.

 

Gerçekleştirilen protokol konuşmalarının ardından program oratoryo gösterileri, şiir dinletileri ve slâyt gösterilerinin ardından, Mehmet Akif’i Anma ve İstiklal Marşının Kabulünün 91’nci Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde resim, şiir ve kompozisyon alanında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilerek sonlandırıldı.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.03.2012

Bu haber 1310 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 35
438094 100

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz