ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

ZORLU: “ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRTMASIN”
    

Zorlu yayınladığı mesajında şunlara yer verdi: “12 Mart, işte kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, İstiklal Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını " Hayal ile yoktur alkış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim " diyerek abideleştiren Mehmet Akif. Anadolu'da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak ve gelecekte milli marşımız olacak marşın hazırlanması teklifinden sonra; "Ben bu millete parayla marş yazmam" diyen Mehmet Akif Ersoy'u dönemin Milli Eğitim Bakanı, verilecek paranın muhtaçlara dağıtılması kaydıyla "İstiklal Marşı"nı yazmaya ikna eder.

"İstiklal Marşı, milletin kader, kıvanç ve tasa birliğinin tercümanıdır. Kısaca İstiklal Marşımız, bu yurdun bütün evlatlarının gönlüne nakşolmuş, bizi anlatan, en güzel destandır. Milli ve manevi değerleri coşkuyla işleyen edebi eserler, o milleti manen kuvvetli kılar. Savaş sırasında cephedeki askere cesaret ve kuvvet, geride kalana sabır ve metanet verir. İstiklâl Marşı' nın şairi olarak Mehmet Akif 'in bir önemli özelliği de sarsılmaz bir iman ve dava adamı olduğu kadar tam bir erdem kahramanı olmasıdır. Türk Şiiri'nde bu kadar kendi kendisi olabilen, yüksek ahlâk sahibi, mütevazı ve ilkeli,  yaşadığı dünyanın farkında bir başka şair zor bulunur.

Bu yüce destanı yazan Üstadı rahmetle anarken, yine Üstadın sözüyle “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın” ama Mehmet Akif'ler hep olsun diyorum.”

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

13.03.2012

Bu haber 1320 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
4 27
435972 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz