ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

GELİRİ EKSİKSİZ GÖSTERİN CEZALI DURUMA DÜŞMEYİN!
    

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Vergi Dairesi Müdürü Nazım Yılmaz, Mart ayının vergi beyannameleri için önemli bir ay olduğunu söyleyerek, bu durumun birçok kişiyi ilgilendirdiğini kaydetti. Gerçek şahısların, 2011 yılı gelirlerini 25 Mart mesai bitimine kadar vergi dairelerine beyan edeceklerini ifade ederek, geçen yıl Türkiye genelinde toplam 1,7 milyon 700 bin kişi Gelir Vergisi beyannamesi verdiğini belirtti. Yılmaz, vergi mükelleflerine “Gelirinizi eksiksiz gösterin,cezalı durumuna düşmeyin” uyarısında bulundu..

 

Yılda bir kez gelir vergisi beyan edildiğine dikkat çeken Yılmaz, “ Yılda bir kez gelir vergisi beyanında bulunulması nedeniyle bir takım hususların hatırlanması güç olabilir. Bu nedenle ileride cezalı duruma düşmemek için dikkatli olunması gerekir. Birtakım giderlerin, bağışların, eğitim ve sağlık giderlerinin ödenecek vergiye etkisi olduğu unutulmamalı. Bu yazı dizimizde kısaca gelir vergisi beyannamesine ilişkin bir takım hususları okuyucularımıza hatırlatmak istedik” diye konuştu.

 

Gelir Vergisi’nin konusuna giren, vergiye tabi gelirlerin 7 unsurdan oluştuğuna da değinen Yılmaz, bu gelirlerin Ticari kazançlar, Zirai kazançlar, Ücretler, Serbest meslek kazançları, Gayrimenkul sermaye iratları, Menkul sermaye iratları, Diğer kazanç ve iratlar olduğunu belirttiği açıklamasında, Gerçek usule dikkat edilmesi gerektiğini ve beyannamelerin internet üzerinden verilme kolaylığının olduğunu ifade etti.

 

Kredi kartıyla ödeme imkânının şimdilik olmadığını kaydeden yılmaz, “Vergiler mart ve temmuz aylarında 2 eşit taksitte ödenebiliyor. İstenirse verginin tamamı tek seferde de ödenebilir. Hesaplanan vergi, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine ödenebileceği gibi, vergi tahsiline yetkili banka şubelerine de ödenebilir. Yıllık Gelir Vergisi’ni şu an için kredi kartı ile ödemek mümkün değil” diyerek, faiz gelirlerinin beyan edilmesine gerek duyulmadığını da sözlerine ekledi..

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

15.03.2012

Bu haber 1310 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
5 25
435970 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz