ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

BUĞDAYDA KALİTE, VERİM VE ZARARLILARI İLE
    

Ereğli Ziraat Odası toplantı salonunda Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Özkan Özgüven, Ticaret Borsası Başkanı Amil Acar, Sulama Birlik temsilcileri, muhtarlar ve çiftçilerin katıldığı seminerde konuşan Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, buğdayın Ereğli ve bölgemizin vazgeçilmez ürünü olduğunu söyledi.

 

Ereğli’de 400 bin dekar alanda buğday ekimi yapıldığını belirten Özgüven, son yıllarda buğdaya alternatif olarak gösterilen ve ekimi yapılan mısırın ise 57 bin dekarlık sahada üretiminin yapıldığını kaydederek, “Buğday Ereğli’nin ve bölgemizin vazgeçilmez ürünüdür” dedi.

 

ÇKS ile ekim sahalarının artık tamamen kayıt altına alındığını belirten Özgüven, bu sistem sayesinde tahmini değil gerçek rakamlarla ekim sahaları ve verimin ortaya çıktığını söyledi. Ereğli’de buğday kalitesinde bir artış yaşandığını sözlerine ekleyen Özgüven, kalite ve verimin çiftçiye ve bölgeye ekonomik olarak yansıdığını kaydetti.

 

Geçmiş yıllarda buğdayın en önemli zararlısı olan kımıl ve süne mücadelesinde büyük başarılar elde edildiğinin altını da çizen Özgüven, 2011 yılında iklim faktörü ve mücadelede yetersiz kalınması neticesinde çiftçinin istediği hâsılatı yakalayamadığını vurguladı.

 

Ticaret Borsası Başkanı Amil Acar ise, kaliteli buğdayın Borsa’da daha fazla ücretle işlem göreceğini ve alıcı bulacağını belirterek, çiftçilerin bilinçli bir üretim gerçekleştirmeleri gerektiğini ve kımıl ile süne zararlısına karşı daha aktif mücadele ortaya koymaları gerektiğini söyledi.

 

Seminer soru cevap şeklinde son buldu.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

16.03.2012

Bu haber 1382 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 27
435972 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz