ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

OPRUKÇU: “ SU HAYATTIR “
    

Oprukçu 22 Mart Dünya Su Günü dolayısı ile yayınladığı mesajında şunlara değindi: “ 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, 22 Mart tarihi “ Dünya Su Günü “ olarak ilan edilmiş olup, günümüze kadar da su sorunlarına farkındalık oluşturmak maksadıyla içinde Ülkemizin de bulunduğu Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerde ulusal düzeyde çeşitli etkinliklerle kutlana gelmektedir.

 

Su, en temel gereksinim olmakla birlikte Milletlerin devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Öyle ki, tarım ülkesi olan ve tarımın sanayiye entegre edildiği, üç tarafı denizlerle çevrili Ülkemizde Su,  olmazsa olmazımızdır. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su kaynaklarına sahip olmaya bağlıdır. Nüfus ve ekonomik faaliyetler arttıkça birçok ülke hızla su sıkıntısı çeker duruma gelmekte ya da ekonomik gelişmeleri kısıtlanmaktadır. Su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir. Yani, küresel ısınmaya da bağlı olarak kuraklık ve su kaynaklarımızın her geçen yıl giderek çekilmesi ve tüm bunların yanında su kaynaklarının bilinçsizce kullanımı gelecek nesillerimizi su konusunda son derece sıkıntılı durumlara götürecektir.

Her geçen yıl biraz daha hissettiğimiz su sorunlarını yerel bazda ele aldığımızda, başta Ereğli’mizdeki Sulama Birliklerimiz olmak üzere, Belediyemiz ve diğer Kamu Kurumları ile birlikte Sivil toplum Kuruluşlarının da desteği ile  “ SU “ konusunda el ele vermek, müşterek çalışmalar içerisinde olmak durumundayız. Bilindiği gibi İvriz Barajındaki suyumuzu hem içme suyu olarak hem de tarımsal sulamada kullanmaktayız. Bu bilinçle suyumuzu israf etmeden bilinçli kullanmakta fayda var. Bölgemizde özellikle tarımsal sulama da kaçak kuyuların da önüne geçilmeli. Yoksa yeraltı sularımız tamamen çekilecek. Dünya Su Günü vesilesiyle, ilçemizde faaliyetlerine devam eden Sulama Birliklerimize çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Su Hayattır “dedi.

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

22.03.2012

Bu haber 1433 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
3 97
435939 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz