ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

NEVRUZ BAYRAMI BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI
    

21 Mart Nevruz Bayramı Kutlama Etkinlikleri çerçevesinde Ereğli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen etkinliğe Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Garnizon Komutanı Bnb. Metin Özkan, İlçe Emniyet Müdürü Yücel Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Başer, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Şerafettin Çetin, Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Galip Oturanç ve diğer Kamu Kurum ve Kuruluş amirleri ile basın mensupları katıldı.

 

Gerçekleştirilen kutlama programı öncesinde günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ali Demir, eğitici kulüp çalışmaları kapsamında Nevruz Bayramı dolayısı ile bir dizi etkinlik hazırladıklarını ifade ederek, Nevruz’un her ulusun kendi kültürleri ile özleştirerek kutladığı bir doğa bayramı olduğunu kaydetti. Nevruz’un çok köklü ve zengin bir geçmişe sahip olduğuna değinen Demir, bu günün tüm varlıkların uyanış günü olduğunu söyledi.

 

Daha sonra öğrenciler arası halat çekme yarışı ve çuvalla koşu yarışı düzenlenerek dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi. Daha sonra öğrenciler tarafından halk oyunları sergilendi.

 

Etkinlikler kapsamında konuşmaların ve şiirlerin okunmasının ardından Türk kültürüne ait at yetiştiriciliği ile at binmek ve çoban kültürü katılımcıların       beğenisine sunuldu. Daha sonra Nevruz ateşi yakılarak protokol üyelerinin ateş üzerinden atlamasının sağlanmasının ardından, temsili demir dövme işlemi gerçekleştirildi.

 

Program katılımcılara verilen ikramın ve canlı müzik eşliğinde gerçekleştirilen etkinliklerin ardından sonlandırıldı..

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

22.03.2012

Bu haber 1462 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
3 229
437548 317

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz