ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

YILDIZ: BU KARAR, SÜT TÜKETME ALIŞKANLIĞINI ARTIRIR
    

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, yaptığı açıklamada, Konya ve ilçelerinde ki birliklerin, üreticiyi temsil eden Türkiye'deki en büyük il birliği olduğunu belirtti.

Konya'nın süt üretim miktarı açısından Türkiye'deki ilk 3 merkezden biri olduğunu ifade eden Yıldız, ''Bu kararın sütün en fazla olduğu dönemde alınması, fabrikaların arz fazlalığı nedeniyle sütte yapacağı fiyat düşüşünü engelleyecek, çiftçimiz kazanacak'' dedi.

Yıldız, Türkiye'de süt üretiminin yıl içinde mevsimsel olarak önemli değişim gösterdiğini, ineklerin yılbaşından itibaren yavru yapmaya başlamasıyla süt üretiminin Haziran'a kadar artmaya devam ettiğini belirtti.

Şu an içinde bulunulan dönem nedeniyle süt üretiminin fazla olduğunu, her yıl olduğu gibi fabrikaların süt fazlalığı nedeniyle bu dönemde süt alım fiyatlarında indirime gittiğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

''Süt fabrikaları normalde bugünlerde süt alım fiyatlarında süt fazlalığı nedeniyle indirime gitmeye başlardı. Bu da üretim maliyeti yüksek çiftçiyi zor durumda bırakırdı. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her öğrenciye belli miktarda süt dağıtılacağını açıklaması, fabrikaların bu kararlarını mutlaka etkileyecek, süt alım fiyatı düşmeyecek. Bu açıdan öğrencilere süt dağıtımı kararı üreticimizi çok sevindirdi.''

- ''Bu karar, süt tüketme alışkanlığını artırır'' -

Türkiye'de süt içme alışkanlığının yaygın olmadığına da dikkati çeken Yıldız, ''Bu kararın, 'Ağaç yaş iken eğilir' sözünden yola çıkarak, geleceğin büyükleri olan çocuklarımıza süt tüketimi alışkanlığı da kazandıracaktır. Çünkü süt, özellikle çocuk gelişimi ve kadınlarda ciddi bir besin maddesidir. Süt, bu kararla sofralardaki hak ettiği yerini almış olacak'' dedi.

Başbakan Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında, resmi eğitim kurumlarında okul öncesinden 5. sınıfa kadar eğitim gören yaklaşık 7 milyon öğrenciyi ilgilendiren yeni bir uygulamayı kamuoyuyla paylaşmış, ''Anasınıfı ile 5. sınıf arasında eğitim gören çocuğumuz için yeterli beslenmelerine bir katkı olarak yeni bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Şimdi bu yıl başlamak üzere, resmi eğitim kurumlarında okuyan bu öğrencilerimize her gün süt dağıtımına başlıyoruz. Zengin fakir demeden, asla bir ayırım yapmadan ana sınıfı, 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerimize 7 milyon 63 bin 768 yavrumuza, haftada 5 gün, en az 200 mililitre uzun ömürlü kutu süt dağıtacağız'' demişti.  

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli                 

23.03.2012

Bu haber 1541 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 29
435974 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz