ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

60 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
    

Karaburun köyü Ayrancı sınırında 50 hektarlık alanda iğde, badem, karaçam, toros sediri, ceviz gibi fidanların dikimine Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Yzb. Ülker Garip, Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Milli Eğitim Müdürü Yasin Şimşek, Müftü Yusuf Eseroğlu, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdür V. Adnan Erdoğan, Borsa Başkanı Amil Acar, Sivil Toplum Kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşların katıldı.

 

Başkan Oprukçu, Bozkır ikliminin hakim olduğu bir yörede yetişmiş olmanın, yeşile hasret kalmış olmanın verdiği bir duygu seliyle 3 yıldır Ereğli’mizde yoğun bir ağaçlandırma seferberliğini yürütüyoruz. Bu anlamda bu çaba ve gayretimize destek veren kamu yöneticileri sivil toplum örgütleri, halkımız ve sevgili çalışma arkadaşlarım, yol arkadaşlarım, değerli personelime ve herkese çok teşekkür ediyorum. Değerli Kaymakamımız Hasan Bağcı’nın da tahsis edilmesinde ortaya koyduğu çaba ve gayretlerin sonucu olarak tahsis edilen hazine arazileri üzerinde ağaçlandırma çaba ve gayretimiz 3 yıldır yoğun bir şekilde devam ediyor. Elinizdeki ağacı yarın kıyamet kopacağını bilseniz dahi dikmek gibi bir mükellefiyetin sahibisiniz. Bu anlamda yeşil Ereğli’ye hasret kalmış bir insan olarak Yeşil Ereğli dokusunun gerçekleştirilmesi için ömrümüz vefa ettiği kadar ağaç dikmenin ne kadar hayırlı bir iş olduğunu idrak ederek ağaç dikmeye devam edelim. Özellikle Mili Eğitim Müdürümüz, Polis Okulumuzun değerli yöneticileri ve öğrencileriyle birlikte bizim ağaçlandırma çaba ve gayretimizde her türlü takdirin üstünde destek verdiler. İnşallah bu çaba ve gayretlerimiz hep devam edecek. Hayal ettiğimiz Yeşil bir Ereğli’yi sınai, sosyal, iktisadi anlamda kalkınmış ama çevresiyle, yeşilliğiyle gün ağardığında böyle bir Ereğli’yi görmek istiyoruz. 50 Hektarlık bu alana 60 Bin ağaç dikiyoruz. Bu ağaçlandırma alanımızla birlikte diktiğimiz ağaç sayısı şu ana kadar 200 Bini geçmiş durumda. Şu an elimizde 100 Bine yakın dikilecek ağaç var.2012 yılında 300 Bin ağaç toprakla buluşmuş, inşallah yemyeşil Ereğli’ye katkı sağlamış olacak. Ereğli’mize ve Türkiye’mize hayırlı olsun. Bu ağaçların dikilmesinde Belediye Başkan Yardımcılarımızın, Müdürlerimizin, Park-Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizin, öğrencilerimizin, Milli Eğitim Müdürümüzün, Polis Okulumuzun desteklerini Kaymakamımızın desteklerini her zaman gördük, görmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı ise konuşmasında şunları kaydetti; “Ağaç dikmeyi yediden yetmişe kadar her insanın yapması gereken en önemli faaliyetlerden biri olarak görmekteyiz. Türkiye’de en az yağışın olduğu bölgeyi göz önüne aldığımızda ağacın ve ağaç dikmenin ne kadar önemli olduğunu açıkça görmekteyiz. Aldığımız bilgilere göre geçmişte bu bölge ormanlarla kaplı idi. Ancak ne yazık ki biz insanlar tarafından kesilerek yok etmişiz. Geçmişte yapılan bu katliamı önüne geçebilmek için yıllardan beri bir ağaçlandırma çalışması içine girilmiş ancak bu çalışmaların yeterli olmadığını görmekteyiz. O bakımdan burada yapacağımız her türlü ağaçlandırma çalışması, sadece Ereğli’mize değil, sadece ülkemize değil bütün insanlığa hizmet açısından son derece önemlidir. Çünkü oksijeni meydana getiren bu ağaçların varlığı insanlık açısından önemlidir. “Belediyemizin yapmış olduğu bu çalışmalardan dolayı Sayın Belediye Başkanımızın şahsında bütün Belediyemiz çalışanlarına teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah yapılan bu ağaçlandırma çalışmalarıyla zaman zaman Ereğli bölgesinde meydana gelen rüzgarların önüne geçmiş olacağız. Nitekim Peygamber Efendimiz de doğumdan ölüme kadar yapacağımız en önemli hayırlı hizmetlerden birisi de ağaç dikmektir diye emir buyurmuşlardır. Bu bakımdan burada yapılan ağaçlandırma çalışmamız hem bu dünya açısından hem de öbür dünya açısından önemli hizmetlerden biri olacaktır” dedi.

 

Konuşmaların ardından plaket töreni ile program sona erdi. 

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

27.03.2012

Bu haber 1451 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
3 78
435830 80

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz