ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

ADABAĞ’DA TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
    

Ereğli’ye bağlı Adabağ Köyünde cami temel atma töreninde Ereğli Protokolü bir araya geldi. Adabağ Köyünde ki mevcut cami ihtiyaca cevap vermeyince,  Köyün önde gelen işadamları Saim Gökçe ve Yakup Gökçe ile beraber köy sakinleri ve Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu’nun katkılarıyla Adabağ Köyüne yeni bir cami yapılması için Cami inşaat alanında kesilen kurban ve okunan dualar eşliğinde dökülen ilk harcı ile birlikte Caminin temeli atıldı.

 

Adabağ Köyündeki Cami temel atma törenine Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Belediye Başkan Yardımcıları, Milli Eğitim Müdürü Yasin Şimşek, Ereğli Müftüsü Yusuf Eseroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Özgüven ve çok sayıda davetli katıldı. Yeni bir caminin yapılması için köy sakinlerine öncülük eden isimlerden biri de Saim Gökçe yaptığı açıklamada şunları kaydetti  ; “ Adabağ Köyünde 170 metre kare olarak yapılacak olan yeni cami tek katlı ve bayanların ibadet yapacağı bölüm de yer alacak. Caminin yapımı 1,5 ay gibi süre içinde tamamlanarak ibadete açılması hedeflenmektedir. Belediye Başkanımıza da katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz  “ dedi.

 

Adabağ Köyüne yapılması için temeli atılan camiye ciddi boyutta yardımda bulunan Belediye

Başkanı Hüseyin Oprukçu ise, “ Türk yurtlarının hepsine geriye dönüp baktığımızda çok fazla kalıcı bir eserimiz olmadığı görülüyor. Ağırlıklı olarak hep kerpiç evlerimiz, camilerimiz kerpiç ve netice itibariyle günün birinde eriyip gidiyor. Adabağ Köyümüzde yapılacak olan bu cami kalıcı ve ebedi niteliği olan bir camimiz olsun inşallah. Bilindiği üzere camilerimiz yurtlarımızda, vatanımızda bizim mührümüz. İnşallah bu mühürler çil çil kubbeler saçtığımız Anadolu’da, çil çil kubbeler yaptığımız Avrupa’da, Afrika’da olduğu gibi Anadolu’nun yeniden inşası süresince İnşallah kubbelerimizle mührümüzü Anadolu’ya yeniden vurmaya devam edelim. Yeni yapılacak olan bu camimizin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Biz kendi imkânlarımızla olsun, şahsi imkânlarımızla olsun, zaman zaman Belediye imkânlarıyla bu camimizin yapımında eksik kalan ne varsa yardımcı olacağımızı ifade ediyorum “ diyerek Cami yapımının Ramazan ayına kadar tamamlanması temennisinde bulundu.

 

Ereğli Müftüsü Yusuf Eseroğlu ise Adabağ köyünde eski caminin ihtiyaca cevap vermediğini oranın yıkılması ile birlikte yeni caminin yapılması yönünde düşüncenin geliştiğini ve Kutlu Doğum Haftası gibi böyle anlamlı günlerde de cami temeli atıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Müftü Eseroğlu ayrıca , Kutlu Doğum Haftasında düzenlenen programlara teşrif eden Kaymakam Bağcı’ya ve camilerimize sağladıkları hizmet ve katkılardan dolayı Belediye Başkanımız Oprukçu’ya da teşekkür etti  ve  “ caminin yapımı aşamasında köy sakinlerinin de yardımcı olacaklarını ümit ederek hayırlı uğurlu olmasını diliyorum “ şeklinde konuştu..

 

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı ise ; “ Kutlu Doğum Haftasında Adabağ köyünde cami temel atma töreninde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bilindiği üzere camilerimiz Müslümanlığın sembolleridir. Bu camimizin kısa sürede bitirilmesini temenni ediyoruz. Kutlu doğum haftası vesilesiyle iki cihan serveri, dürüstlüğün, adaletin, hoşgörünün sembolü olan Peygamber Efendimizin Şefaatinden Cenab-ı Allah bizleri merhum etmesin. Caminin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum “ dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından kesilen kurban ve okunan dualar eşliğinde Ereğli protokolü Adabağ Köyünde yeni caminin ilk harcını dökerek temelini attılar..

 

Umut Yaygır-Memleket/Yeni Ereğli

19.04.2012

Bu haber 1898 kez okundu
 
  Bu Habere Toplam 0 yorum yapıldı..
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 66
436011 103

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz