ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl


     EREĞLİ İLE İLGİLİ BİLMEDİĞİNİZ 5 ŞEY      Paylaş

  1. ŞEHZADE MUSTAFA'NIN BOĞDURULMASI

Halen bir TV kanalında devam etmekte olan Muhteşem Yüzyıl isimli dizide de konu olan Şehzade Mustafa, Ereğli'nin Akhüyük köyünde boğdurularak öldürülmüştür.

2.DÜNYA'NIN İLK ZİRAÎ ANITI EREĞLİ'DE

İvriz Kaya Anıtı dünyada yapılmış ilk ziraaî anıt olma özelliğine sahiptir.

3.UZUN KABAK SADECE EREĞLİ'DE YETİŞMEKTEDİR.

4. BEYAZ KİRAZ'IN ANAVATANI EREĞLİDİR. Doktorlar Kirazın nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olduğunu "Böbreklerin taş ve kum yapmasını önlediğini ve varsa zamanla döktüğünü söylüyor. Safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olur. Ayrıca yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini sağlamaktadır. Üstelik aspirinden 10 kat daha fazla ağrı kesici özelliğe sahip olan beyaz kiraz'ın anavatanı Anadolu Ereğlidir.

5. EREĞLİ'DE 2 TANE İVRİZ KAYA ANITI (İVRİZ KABARTMASI) BULUNMAKTADIR.

Bilinen İvriz Kabartması'nın dışında bir tane daha İvriz Kabartması bulunmaktadır. Birinci kabartmadan yürüyerek yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bir vadinin içinde bulunmaktadır. I. Kabartma ile aynı ölçüde (2.40m*4.20m) yapılmış ve aynı figürler tasvir edilmiştir. Aslında I. Kabartma, II. Kabartma örnek alınarak aynen yapılmıştır. Sonra kaynaklar aşağıya inince eski mukaddes âbide terk edilmiş, bir üst kısımda incelediğimiz abidenin olduğu yere gelinmiş ve kabartma buraya da aynen yapılmıştır. Buraya ulaşmak için İvriz Suyunun çıktığı yerin arka tarafına doğru yaklaşık 45 dk kadar yürünür.

6. Ereğli'de yetişen Ayrık Otu Yarış Atları için vazgeçilmezdir. Ayrık Otu'nda bulunan kalsiyum ve mineraller Yarış Atları için mükemmel denilebilecek bir besindir. Sırf bu nedenle Ereğli, Yarış Atı Pansiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

7. Ereğli Siyah Havuç yetiştiriciliğinde Türkiye'de ilk sırada gelmektedir. Ereğli siyah havuç'un yetişmesi için en uygun ekolojik ortamları barındırdığı için Ereğli topraklarında yetişen siyah havuç Türkiye'nin en kaliteli siyah havucu olarak bilinmektedir.

8. Ereğli ile ilgili bir anektot: 1919, Ereğli'lilerin kaç kaç dedikleri zaman süreci. Adana ve çevresini işgal eden Fransızları görmek istemeyen bazı Çukurovalı aile Ereğli'de oturmaktadır. Adana'dan alınan gizli bir habere göre: Fransızların Ereğli'yi de işgal etmeleri gün meselesi...

Ereğli'de bulunan 20. kolordu aldığı bir emir üzerine Ankara'ya gitmiş, bu nedenle Ereğli'de büyük bir askeri güç yok. Halkın silahlanması gerekmektedir. Bu amaçla, merkezi Niğde'de bulunan 126. Alayın Komutanı Albay Rüştü bey Ereğli'ye gelerek Kuvayı-Milliye'yi kurmuş. Başkanlığını hoca kazım efendi (Tolon ve Denizoğlu ailesinden) yapmaktadır. Albay Rüştü Bey, Hoca Kazım efendi ve Fuat Bey (Gökbudak) yapılacak işleri konuşuyorlar. Ereğli Postanesine gelen ve üzerinde "Ereğli Guvanörlüğüne" yazılı olanbir zarfın gizlice ele geçirilmesiyle: "Bir Fransız Yüzbaşının, Ereğli'yi teslim almak üzere gelmesi çok yakın." Alınan bu haber üzerine faaliyete geçen Kuvayyı-Milliye aşağıda adları yazılı kişilerin:

Albay Rüştü bey, Binbaşı Rıfat Bey, Jandarma Komutanı Cemal Bey, Hoca Kazım efendi, Abdurrahim efendi (Başbudak) , Hacı Aziz Efendi, Büyük Arif Ağa (Kocabudak), Suphi Efendi (Gürbudak), Derviş Efendi (İzbudak) , Süleyman Sırı Efendi (Sayan) , Arapoğlu Mustafa Çavuş, Nernekli Hasan Usta ve şu anda isimlerini bilmediğim değerli hemşehrilerimizin katılmasıyla bir topolantı yapmışlardı. Alınan karara göre:

"Emrindeki zenci askerlele birlikte Ereğli istasyonuna gelmiş bulunan Fransız Yüzbaşısı ile konuşulacak ve Ereğli'yi terk etmeleri istenecekti."

Yüzbaşının ziyaretine giden Kuvay-ı Milliye, Jandarma Takım Komutanı Cemal Bey'in Fransızcaya tercüme ettiği aşağıdaki konuşmayla konuya girdi:

"Kalmış olduğu istasyon binasının çevrildiği, Ereğli'yi terk etmesinin hem milleti, hem de kendisi için iyi olacağı."

Bu başlangıcın tercümesini dinleyen Fransız yüzbaşısı ise:

"Ben burayı işgal etmeye geldim, bir haftaya kadar Adana'daki Fransız Alaylarından biri buradadır. Şayet ben, askerlerimle henüz resmi hüviyetleri belli olmayan bu adamlarla savaş başlatırsam sorumluluğu kime ait olacaktır? sonra, bir jandarma subayı olarak burada bulunduğunuza göre, hükümet dışı bu adamların bu cüretlerine nasıl izin verebiliyorsunuz?" demişti.

Bu sert cevaba karşılık olarak Kuvay-ı Milliye de:

"Biz ve bağlı bulunduğumuz Kuvayı Milliye her şeyin bilincindeyiz. Ölümün üstünde bir ceza olsa dahi, onu da seve seve göze almış bulunuyoruz. Size yarım saat izin veriyoruz. Bu süre içinde, askerleirnizle birlikte istasyondan çıkmış olmazsanız derhal ateş edilecek ve öünüz dahi bu topraklardan atılacaktır."

Adanaya gidecek trenin gelmesine çok az kalmıştı. İstasyondaki Müfettişlik binasından askerleriyle birlikte çıkan Fransız yüzbaşısı, çevresini saranlar arasında Cemal Beyi göremeyince nerede olduğunu sormuş ve bir şeyler söyleyeceğini de işaret etmişti. Trene binen Yüzbaşı, biraz sonra gelen Cemal Beyi görünce pencereden seslenerek:

"Bir hafta sonra, alayımla buradayım. Bu adamları sizden isteyeceğim. Onları nasıl yola getireceğimizi göreceksiniz ! bunlar daha fransanın ne olduğunu öğrenememişler" demişti.

2 Ekim 1920 gecesi, çevresine topladığı 500 kadar asker kaçağı ile birlikte Çumrayı basan Delibaşı, ertesi sabah ta Konya'ya girmişti. Konya Valisi Haydar Bey ve Konya Komutanı Avni Bey, yanlarında bulunan çok az miktardaki askerle kahramanca savaşmışlarsa da esir düşmekten kurtulamadılar.

4 Ekim 1920 de, Delibaşı Ereğli'ye doğru hareket etmişti. Delibaşı'nın gelmekte olduğunu duyan Kaymakam Vekili Binbaşı Arap Arif Bey, Belediye Başkanı Hacı Aziz Efendi, Deli Mustafa, Abdurrahim Efendi ve Hoca Kazım Efendi bir karar alarak savunmaya karar verdiler. Niğde'deki 41. Tümenden getirtilerek halka dağıtılan silahlarla güçlü bir duruma gelinmişti.

Deli Mustafa, gönderdiği haberde:

"Sen delibaş isen ben de deli mustafayım ! sakın haa, ayğını Ereğli'ye atayım deme, yok olduğun gündür! diyordu." Delibaş Ereğli içine giremeden geri döndü gitti.

9. Tuluk, Tulum Peyniri Divle

Tuluk peyniri yörük kültürünün bir parçasıdır. Ayrancıya bağlı Divle köyünde bulunan Divle Obruğu'nda tulum peynirinin ne zaman saklanmaya başlandığının tam olarak bilinmemektedir. , 35 metre derinlik 233 metre uzunluktaki obrukta yazın serin, kışın ise ılık bir havanın hakimdir. Özelliklerinden dolayı peyniri olgunlaştıran ve farklı güzel bir tat veren bu obrukta peynir nasıl muhafaza ediliyor sorusuna gelelim.  ''Peynirlerin olgunlaştığı yaz aylarında ısı 4-5 derecedir. Küçükbaş hayvanlar doğada otlatılarak bu hayvanların sütü ile yapılan bu peynir organik bir peynir olarak pipyasada yerini almıştır. Nisan-Mayıs aylarında obruk içerisine bırakılan peynirler de önce derinin üstü beyaz ve açık mavimsi bir küfle kaplanmaktadır. İlerleyen 4-5 ayda tulumun üzerini kırmızı bir küf kaplamaktadır. Ama bu küf peynirin içine geçmez. Ekim-Kasım aylarında da tulum peynirler obruktan çıkarılır ve satışa sunulur.'' Obruk içerisinde 70 ton tulum peynir muhafaza edilebilmektedir.  5 ay hiç bozulmadan durabilen divle peyniri dünyanın en kaliteli tulum peynirleri arasında gösterilmektedir ''1990'lı yıllarda Fransız bilim adamları, Ayrancı'ya gelerek peynirin oluşmasını sağlayan bakterileri inceledi. Peyniri Fransa'ya götürdüler ancak peynirin küflenmesini sağlayan bakteriyi üretmeyi başaramadılar. Hollandalı bilim insanları da obruk ve peynirimizi incelediler. Peynire adını ve tadını veren obruğun dünyada eşi benzeri yok. Tulum peynirimiz Fransızların dünyaca ünlü ''Rokfor'' peynirine eşdeğerdir. ''tuluk peyniri

Paylaş
 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
2 71
435913 90

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz