ereğli-konya ya da anadolu ereğli
  Anasayfa Tarihçe Köyler Ekonomi Tarihi Yerler Coğrafya Kültür Eğitim Sağlık Yöresel Yemek
 
Ereli Firma Rehberi
Ereli Nbeti Eczaneler
Ereli Deyimleri ve Ereli Szl

İVRİZ KAYA KABARTMASI - 1

Bu kabartma Ereğli'ye 21 km uzaklıkta bulunan İvriz Köyü'ndedir. İvriz adı, Abriz > Avriz> İbriz > İvriz kelimelerinden gelmektedir. İvriz, kabartmasının yanı sıra billur suyu ile de tarihi vesikalarda yerini almıştır. İvriz köyü'nün yeni adı Aydınkent köyü olmuştur.

Evliya Çelebi Ereğli'yği yazarken, İvriz'de, suyun, eteğinden fışkırdığı dağa "Peygamber Pınarı Dağı", suya "Peygamber Pınarı", suyun bulunduğu yere de "Pınar Başı" adlarını veriyor. Günümüzde de İvriz Çayı'nın kaynağı ve vadisi ünlü bir mesire yeridir.

En önemli Hitit anıtları, Hattuşaş'ta Toroslar'da (İvriz'deki Kaya Anıtı) ve Anadolu'da görülür. Kabartma sanatı çok gelişmiştir. Ereğli'de ki kabartma, İvriz Çayı'nın kaynak yerindedir. Kabartma, iki figür ve Hitit hiyeroglif yazılarından ibarettir. Geç Hitit dönemi eseridir.

İvriz Kaya Kabartması, Aramlaşmış Hitit sanatının anıtsal bir örneğidir. Kabartma da, Hitit sanatından başka, Asur ve Fryg sanatı etkileri de görülmektedir. Tanrı figürünün yüzü önündeki hiyerogliflerden, anıtın Kral Warpalavas tarafından, M.Ö. 730 sıralarında işlettirildiği ortaya çıkmaktadır. Hiyeroglifte adı geçen Warpalavas, Asur yıllıklarında M.Ö. 738 tarihinden beri Urbala olarak anılmaktadır.

Anıt, 2.40 m. eninde, 4.20 m. boyundadır. Kaya biraz kızıla çalan boz renklidir. Kabartmada, her şeklin başlıca çıkıntısı 10 cm.'dir. Kabartmanın solunda, Bereket Tanrısı Tarhundas, sağında ise Rahip-Kral Warpalavas figüre edilmiştir. Bereket Tanrısı Tarhundas'ın ismine kimi kaynaklarda "Şantaş" olarak rastlamaktayız. Tanrı figürü, kralın figürüne oranla daha büyük ve iridir. Tanrı Tarhundas, bir elinde buğday başakları, öbür elinde ise üzüm salkımları tutmaktadır. Tanrı, zayıf insanlardan ayrı göstermek, kudret ve gücünü anlatabilmek için dev yapılı, dünya iyiliklerine değer vermediğini göstermek için de sade ve basit elbiseli olarak remedilmiştir. Bu da Tanrının bir ma'bud olarak yüceliğini, kudretini göstermektedir.

Bu ma'bud, bir feyz ve bereket ma'bududur. Kolunu yarı bükmek suretiyle baş hizasına kadar kaldırmış olduğu sol eliyle yüksek bir başak demeti tutmaktadır. Buğday başakları parmaklarının üstüne çıkmakta ve onun uzun sapları ayaklarına kadar inmektedir. Yerden çıkan bir üzüm çubuğunun da ma'budun iki bacağı arasından geçerek arkasından dolaştığı zannolunmaktadır.

Soldakinin başında, yukarısı arkaya doğru basılmış konik bir serpuş vardır. Serpuş'un üstünde, sağ tarafında üç çift boynuza benzeyen süsler vardır. Bazı uzmanlar Hititlerde boynuzun azamet, kudret ve kuvvet ifade eden sembol olduğunu kabul ediyorlar. Burnu pek fazla kıvrıktır, burun kanatları etli dudakları kalındır. Göz kapaklarının etrafı pek kuvvetli bir surette çevrilmiştir. Gözler iri ve bununla beraber badem şeklinde son bulmakta ve dışta hafifçe kısılmaktadır. Ma'budun bileklerinde pek sade ve kapanmış bilezikler vardır, bunların burunları kıvrık ön tarafları dilcikli ve şeritlerle topuktan bağlanmıştır.

Tanrının yüz kısmının önünde ve kralın arkasında Hitit hiyeroglif yazısı vardır. Bu yazıda;

"Ben hakim ve kahraman Tuvana Kralı Warpalavas sayarda bir prens iken bu asmaları diktim. Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin" denilmektedir.

İVRİZ KAYA KABARTMASI - 2

Birinci kabartmadan yürüyerek yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bir vadinin içinde bulunmaktadır. I. Kabartma ile aynı ölçüde (2.40m*4.20m) yapılmış ve aynı figürler tasvir edilmiştir. Aslında I. Kabartma, II. Kabartma örnek alınarak aynen yapılmıştır. Sonra kaynaklar aşağıya inince eski mukaddes âbide terk edilmiş, bir üst kısımda incelediğimiz abidenin olduğu yere gelinmiş ve kabartma buraya da aynen yapılmıştır. Bu kabartma'nın olduğu yere İvriz suyunun çıktığı yerin arka tarafından tırmanıp dolaşarak gidilir ve yaklaşık 40-45 dakika kadar yürünür. Görülmeye değer güzel bir yerdir.

Kuzey tarafa yapılması nedeniyle yüzey tahrip olmuş ve silinmiştir. Büyük boydaki figür Tanrı Tarhundas, karşısındaki de Kral Warpalavas'tır. Bu kabartmada Geç Hitit Dönemine aittir.

 
Anadolu Ereğli Bilinmeyenler
ereğli istatistikler
1 151
427708 174

Untitled Document
Harita Üzerinde Ereğli
Milli İşletim Sistemimiz